A A+ A++

Drewniana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Altanki i altany ogrodowe

Jeśli posiadasz altankę to wiesz, jak cudowny jest to obiekt. Altany ogrodowe to zwykle drewniane, piękne konstrukcje, które są nie tylko estetyczne, ale też i niesamowicie użyteczne. W ogrodzie można schronić się w nich przed słońcem, a w czasie niepogody nadal cieszyć się możliwością przebywania wśród zieleni. Aby jednak zacinający deszcz, silny wiatr lub niesprzyjające warunki atmosferyczne nie dawały się mocno we znaki, warto altany odpowiednio osłonić.

Osłona altan przed wiatrem i deszczem

Osłona altanki może być wykonana na różne sposoby. Popularnym sposobem jest budowa dodatkowych ścianek bocznych. Innymi rozwiązaniami są przegrody roślinne oraz stawianie parasoli lub markiz. Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety. Decydując się na konkretne rozwiązanie rozpatrz, czego właściwie będziesz oczekiwał od zapory. Solidne, pełne panele chronią altankę od niepogody, ale są nieprzepuszczalne dla promieni słonecznych. Roślinność zapewnia światło rozproszone, ale stanowi mniejszą barierę dla wody i podmuchów.

Ścianki boczne – doskonałe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi

Aby dokładnie i solidnie zabezpieczyć altankę przed niepogodą warto zbudować ściany boczne. Taka zabudowa to trwałe osłony. Wykonać je można z drewna lub plecionki. Drewniane ściany to wytrzymałe powierzchnie, jednak nie przepuszczają one zbyt wiele światła. pełne ściany warto zatem wybudować jedynie na północnej stronie. Pozostałe ścianki zabuduj tak, by powierzchnia miała wystarczająco dużo otworów, którymi przeniknie światło. Aby zabezpieczyć altankę możesz skorzystać również z plecionki. Ażurowa kratka z drewna lub technorattanu wpuści więcej światła, a jednocześnie dobrze zabezpieczy przed działaniem silnego wiatru oraz deszczu. Jeśli szukasz rozwiązań nowoczesnych, doskonałym sposobem na zabezpieczenie altanek będą rolety tarasowe. W czasie niepogody lub w momencie, gdy będziesz chciał zapewnić sobie szczególną intymność i prywatność, możesz je opuścić.

Naturalna przegroda z roślin

Szklana altana ogrodowa.Szklana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Altana ogrodowa w otoczeniu roślinności prezentuje się szczególnie urokliwie. Rośliny będą też doskonałą osłoną przed niepogodą. Możesz posadzić krzewy i niewielkie drzewka wokół altany i z ich pomocą stworzyć zaporę. Doskonale do tego celu nadają się wszelkie okazy ozdobne, a w szczególności krzewy ozdobne: róże, hortensje, rododendrony, tawuły, budleje lub ogniki. Będą stanowiły nie tylko osłonę, ale również uatrakcyjnią wnętrza ogrodowe i altana stanie się urokliwym miejscem do odpoczynku. Z bukszpanu, grabu lub irgi możesz stworzyć niewysokie żywopłoty. Jako zaporę zastosować też możesz pnącza. Stworzysz z nich nie tylko zaporę, ale nawet zadaszenia ażurowych altanek. Pnącza poprowadź przy metalowych lub drewnianych trejażach lub plecionkach. Do tego celu doskonale będą nadawały się: winorośle, groszek pachnący, powoje, róże pnące. Unikaj raczej używania bluszczu. Wygląda on pięknie, ale jest trujący i może być niebezpieczny dla dzieci i Twoich zwierząt domowych.

Zapora z roślinności świetnie sprawdzi się również na balkon lub taras. Dobrze poprowadzona stworzy również urokliwe zadaszenie. Taki zadaszenie na tarasie, do balkonu lub w altanie idealnie ochroni Cię przed słonecznym upałem, jednocześnie zapewniając przyjemne, rozproszone światło i łagodny, chłodny mikroklimat.

Parasole i markizy ogrodowe

Tymczasową osłonę przed wiatrem, deszczem i bardzo silnymi promieniami słonecznymi zapewnią Ci parasole i markizy ogrodowe. Parasole możesz ustawić tak, aby zasłonić altankę z konkretnej strony. Markizę montuje się na stałe, a materiał (często wykonany np. z nieprzemakalnej plandeki) dodatkowo stworzy zadaszenia i sprawi, że markiza w razie potrzeby powiększy przestrzeń altanki.

Czy osłona tarasu zadziała? Jakie osłony tarasowe wykorzystać przy osłanianiu altan?

Na rynku dostępne są gotowe osłony tarasu. Pergole tarasowe lub osłonki tarasu sprawdzą się też idealnie jako zabezpieczenie altanek. Osłona taka może przyjąć różną formę: plecionki z pcv, tkaniny wodoodpornej, grubej i solidnej folii lub maty bambusowej lub trzcinowej. Wybierając produkt zwróć szczególną uwagę na wytrzymałość artykuły i łatwość jego montażu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFaktura korygująca “in minus” dokumentująca zwrot towarów – rozliczenie VAT kupującego
Następny artykułWyraziste obrazy galaktyk na nowych ekspozycjach. Wkład obserwatoriów VLT i ALMA