A A+ A++

Współcześnie możemy korzystać z usług wielu operatorów sieci komórkowych. Oprócz liderów rynku na uwagę zasługują także nieco mniejsze firmy. Wśród nich warto wymienić np. Mobile Vikings, która swoją atrakcyjną ofertą w niczym nie ustępuje bardziej znanym przedsiębiorstwom, a tym samym przyciąga do siebie wielu klientów. Choć dziś możemy przebierać w operatorach, kiedyś było inaczej. Historia sieci komórkowej sięga bowiem aż kilkadziesiąt lat wstecz.

Telefonia komórkowa zaczęła być wykorzystywana już na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Wtedy stworzono sieć pierwszej generacji, czyli 1G. Była ona zbudowana na bazie systemów telekomunikacyjnych opierających się na technologii analogowej. W Europie najpopularniejszą siecią tego typu była Nordycka Telefonia Mobilna (Nordic Mobile Telephone System).

Używanie technologii analogowej wiązało się jednak z wieloma problemami. Sieć nie odznaczała się zbyt dużą wydajnością, nie gwarantowała bezpieczeństwa połączeń, a rozmowy telefoniczne były po prostu drogie. Ponadto do jej obsługi wykorzystywano kosztowne, a przy tym ciężkie i niewygodne telefony. Sieć miała także małą pojemność, co negatywnie wpływało na jej dostępność. W związku z tym, że nie była ona zbyt popularna, przeciętnie korzystało z niej około 2% ludności danego kraju. Warto wiedzieć, że działała ona również w Polsce. W 1992 roku wprowadzona została przez firmę Centertel.

Kolejne lata to rozwój sieci komórkowej, który sprawił, że stała się ona niezwykle wygodna, a przy tym ogólnodostępna. Z czasem zaczęły powstawać jej kolejne generacje, czyli 2G, 3G i 4G. Obecnie wdrażana jest technologia 5G. Współcześnie z zalet tego typu telefonii korzysta już większość ludzi na świecie. Warto więc wiedzieć, na czym właściwie opiera się jej działanie.

Sieć komórkowa stanowi typ telefonii bezprzewodowej i oznacza specjalną infrastrukturę telekomunikacyjną. Składają się na nią nadajniki, czyli tzw. stacje bazowe. Każda z nich obsługuje swoim zasięgiem określony teren (tzw. komórkę) i przekazuje dane w formie fal radiowych zarówno do, jak i z urządzeń mobilnych użytkowników. Jest to podstawowa różnica między telefonią komórkową a telefonami stacjonarnymi, które przesyłają sygnał za pośrednictwem światłowodu lub miedzianych przewodów. To właśnie dzięki falom radiowym na konkretnym obszarze możliwe jest bezprzewodowe rozmawianie przez telefon, wysyłanie wiadomości tekstowych oraz korzystanie z Internetu.

Aby zapewnić użytkownikom satysfakcjonujący przesył danych, operatorzy sieci komórkowej pokrywają dany teren odpowiednią liczbą stacji bazowych. Dzięki temu podczas przemieszczania się możliwe jest kontynuowanie rozmowy. Gdy sygnał z jednego z nadajników jest zbyt słaby, telefon automatycznie łączy się z anteną gwarantującą silniejszy zasięg.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułModyfikacja zasad kwarantanny granicznej
Następny artykułGmina pomogła w odbudowie dachu