A A+ A++

Coaching stał się ostatnio często powtarzanym terminem nie tylko w mediach, ale również w mowie potocznej. Choć samo słowo jest pochodzenia angielskiego, na dobre zadomowiło się już w naszej rodzimej mowie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym właściwie jest coaching oraz co właściwie oznacza to słowo.

Coaching, czyli trenowanie

W dosłownym tłumaczeniu słowo coach oznacza trenera sportowego. Coaching we współczesnym rozumieniu niewiele ma jednak wspólnego ze sportem, choć z trenowaniem – tak. Profesjonalny coach zajmuje się bowiem trenowaniem rozwoju osobistego lub grupowego, w zależności od tego, czy decydujemy się na pracę własną, czy grupową.

Bardzo często możemy też spotkać się z pojęciem coachingu zawodowego. W tym przypadku nie mamy do czynienia z treningiem, a doradztwem. Coach jest bowiem nie tylko trenerem, ale również doradca, czy nawet w niektórych przypadkach może wchodzić w rolę terapeuty. Trenujemy bowiem swoją osobowość czy podejście do życia, a więc wszystko, co pozostaje w sferze poza cielesnej.

W jakich dziedzinach działa coaching?

Coaching ma zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Profesjonalny trener może bowiem pomóc człowiekowi w realizacji swoim planów czy marzeń. Może nakierować go na ścieżkę rozwoju osobistego czy zawodowego.

Coach pełni również nieocenioną rolę w procesie budowania motywacji, która ma nas wspierać w odchudzaniu, nauce czy w pracy. Innymi słowy, coaching może mocno ingerować w każdy aspekt naszego życia. Co więcej, coach, czyli trener, często znajduje zatrudnienie w dużych korporacjach, gdzie odpowiedzialny jest za budowanie motywacji pracowników, a nawet dyrektorów działów. Dzięki niemu firma powinna realizować cele, zwiększać zyski, a tym samym udział w rynku.

Coach może być także osobą, która wyłapuje tak zwane wąskie gardła, czyli sytuacje, które wpływają na złą atmosferę pracy lub spowalniają niektóre procesy. Ich likwidacja pozwala pracownikom lepiej funkcjonować w firmie. Pamiętajmy, że coaching to nie jednorazowe działanie, a cały proces, który ma na celu pozytywne zmiany w życiu prywatnym, a także zawodowym.

Kto może zostać coachem?

Choć wiele uczelni wyższych organizuje studia z zakresu coachingu, profesjonalnym coachem może zostać każdy, nawet jeśli nie posiada wykształcenia w tym zakresie. Bardzo dobrze w roli trenerów sprawdzają się psycholodzy, którzy rozumieją, jak działa ludzka psychika, zatem gdy to potrzebne, mogą także wejść w rolę terapeuty. Niemniej jednak coachingiem interesuje się coraz więcej osób, które dążą do harmonijnego i pełnego rozwoju osobistego.

Osoba, która ma umiejętności coacha, może znaleźć pracę w międzynarodowych organizacjach, ale również gabinetach psychologicznych czy nawet na siłowni bądź w gabinecie dietetyka. Sposób na rozwój w tej dziedzinie jest naprawdę wiele. Pamiętajmy jednak, że dzięki coachingowi możemy pomóc nie tylko osobom z naszego otoczenia, ale przede wszystkim samym sobie. Coaching bywa bowiem nazywany filozofią, która otwiera drzwi do świata.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://leadership-center.pl/blog/coaching-co-to-jest/

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci podsumowali działania „Wielkanoc 2021”
Następny artykułBędzie więcej lotów z Pyrzowic, w tym nowe połączenia na Sycylię i do Norwegii