A A+ A++

Zabrze to miasto, które nie ma rynku.

Zabrze, chociaż nie posiada rynku, stanowi jedną z najbardziej fascynujących części województwa śląskiego. Zabrze jest miastem pełnym kontrastów i historycznych przemian, których ślady możemy odczytać w jego urbanistycznym pejzażu. Jednym z najbardziej zaskakujących aspektów Zabrza jest fakt, że mimo swojej wielkości i ważności dla regionu, nie posiada rynku miejskiego. Dlaczego Zabrze nie ma rynku? Odpowiedź tkwi w historii i specyfice tego miasta.

Zabrze, podobnie jak wiele innych miast regionu, nie ma rynku. Rynek, jako centralny plac miejski, gdzie koncentruje się życie społeczne i handlowe, jest charakterystyczny dla miast średniowiecznych. Tymczasem Zabrze jest miastem młodym – prawa miejskie otrzymało dopiero jesienią 1922 roku. Wcześniej, mimo dynamicznego rozwoju, stanowiło największą wieś w Europie.

Wszystko to jest związane z uwarunkowaniami historycznymi Zabrza. W XIX wieku miasto składało się z odrębnych gmin, które z czasem złożono w jeden organizm. Nie było wtedy czasu na stworzenie rynku, ani nawet starego miasta, ponieważ urbanistyczny rozwój Zabrza był inny niż na przykład w Gliwicach, które posiada klasyczną starówkę.

Ciekawostką jest fakt, że przez blisko rok, w okresie od 1901 do 1902 roku w Zabrzu rynek faktycznie funkcjonował. Patrząc na stare mapy Zabrza, odkryjemy, że nazwa rynek funkcjonowała bardzo krótko w odniesieniu do dawnego placu targowego, a dzisiejszego placu Krakowskiego. Oczywiście, nie znajdował się tam ratusz, który jest charakterystycznym elementem miejskich rynków.

Częste pytania o rynek w Zabrzu

Turyści z innych polskich miast, a także z zagranicy, często pytają o to, czy Zabrze ma rynek. W odpowiedzi na te pytania warto podkreślić, że Zabrze, choć nie ma klasycznego rynku, ma swój centralny plac – plac Wolności. Ten plac stanowi serce miasta, miejsce spotkań i życia społeczno-kulturalnego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPamięci VRAM GDDR6 o przepustowości 24 Gbps mają być produkowane jeszcze w tym roku
Następny artykułDźgnął nożem współlokatora. Uciekał przed policją