A A+ A++

Zawsze w przypadku rozwiązania umowy o pracę pracodawca ma obowiązek rozliczenia się z pracownikiem. Dotyczy to m.in. kwestii związanych z urlopem. Rozwiązania są tu dwa. Pracownik, który nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu, może urlop ten wykorzystać w trakcie okresu wypowiedzenia. Inne rozwiązanie to wypłata przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi za niewykorzystany urlop.

 

 

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca ma możliwość wypłaty odchodzącemu pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Jest to możliwe w przypadku, kiedy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu z powodu wypowiedzenia umowy o pracę. W takim przypadku wypłata ekwiwalentu jest obowiązkiem pracodawcy. Taki ekwiwalent pracodawca musi wypłacić niezależnie od sposobu i przyczyny wypowiedzenia umowy oraz niezależnie od tego, która ze stron wypowiedziała umowę.

 

Wyjątek od zasady wypłaty ekwiwalentu

Przepisy Kodeksu pracy zakładają jednak wyjątek od zasady wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez pracownika urlop. Dzieje się tak w sytuacji, w której pracownik wykorzysta swój urlop w trakcie okresu wypowiedzenia. Co ważne, w takim przypadku nie jest potrzeba zgoda pracownika. Nawet jeśli pracownik nie wyraża chęci udania się na urlop wypoczynkowy w trakcie okresu wypowiedzenia, to pracodawca ma prawo wysłania pracownika na urlop przymusowy.

 

Prawo pracownika do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Prawo pracownika do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop powstaje w momencie rozwiązania umowy o pracę. Dodać tu trzeba, że ekwiwalent dotyczy zarówno urlopu przysługującego w danym roku kalendarzowym, jak i urlopu zaległego. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego obliczana jest dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. Wysokość ekwiwalentu obliczana jest jednak z wyłączeniem jednorazowych wypłat za wykonanie określonego zadania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy, za czas przestoju w pracy, który nie wynika z winy pracownika, nagród jubileuszowych.

 

Obliczanie wysoko … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBanaś kontratakuje. Czy skończy się to polityczną kompromitacją Ziobry?
Następny artykułZielone światło dla Galerii Tarnobrzeg