A A+ A++

Liczba wyświetleń: 214

Szkocja może stać się pierwszym krajem będącym częścią Wielkiej Brytanii, który zapewni nieuleczalnie chorym pomoc w zakończeniu życia na ich własnych warunkach. Opublikowano już projekt ustawy Assisted Dying for Terminally Ill Adults (Scotland) Bill. Prace nad ustawą legalizującą wspomagane samobójstwo parlamencie zaczną się jesienią.

Projekt ustawy został przedstawiony przez Liama McArthura, posła Liberalnych Demokratów. Assisted Dying for Terminally Ill Adults (Scotland) Bill zakłada możliwość decydowania o własnej śmierci w obliczu nieuleczalnej choroby. Jak wynika z szeroko zakrojonych badań przeprowadzonych dla Dignity in Dying Scotland aż 78 proc. Szkotów opowiada się za wprowadzeniem właśnie takiego rozwiązania, co jak zaznacza McArthur, oznacza, że szkoccy politycy „nadrabiają zaległości w stosunku do opinii publicznej od jakiegoś czasu”.

„Nasze obecne przepisy dotyczące wspomaganego umierania nie sprawdzają się u zbyt wielu nieuleczalnie chorych Szkotów u schyłku życia” – komentuje Liam McArthur, jak cytujemy za „The Guardianem”. „Zbyt często, mimo największych wysiłków opieki paliatywnej, umierający ludzie stają w obliczu traumatycznej śmierci, która wyrządza szkody zarówno im, jak i tym, których pozostawiają”.

„Ta ustawa zawiera solidne zabezpieczenia, podobne do tych, które zostały skutecznie wprowadzone w takich krajach jak Australia, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone. W tych krajach przepisy te nadal cieszą się one silnym poparciem społecznym” – uzupełnia poseł Lib Dem z Orkadów.

Przeciwnicy wprowadzenia regulacji tego typu w Szkocji obawiają się, że niektórzy nieuleczalnie chorzy ludzie mogą czuć presję, aby być może przedwcześnie zakończyć swoje życie. Powszechnie oczekuje się, że wyraźny sprzeciw w obliczu takiego prawodawstwa pojawi się ze strony obrońców praw osób niepełnosprawnych i grup wyznaniowych. Dodajmy również, że będzie to już trzecia próba przeforsowania takich rozwiązań w Szkocji.

Dodajmy, iż projekt ustawy zakłada, iż będzie dostępna wyłącznie dla osób dorosłych, które mieszkają w Szkocji od co najmniej roku. Oprócz tego muszą ostać uznane przez dwóch niezależnych lekarzy za nieuleczalnie chore i zdrowe psychicznie. McArthur dodaje również, że choroba musi być „zaawansowana i postępująca”. Żadna osoba trzecia nie może wpływać na ich decyzję w tej sprawie i w tej sprawie również musi zostać wydana odpowiednia zgoda ze strony lekarzy. Osoba chcąca odebrać sobie życie będzie musiała samodzielne przyjąć leki, które zakończą jej życie.

Parlamentarne prace nad ustawą mają ruszyć jesienią tego roku i oczekuje się, iż ewentualne głosowanie nad zapisami Assisted Dying for Terminally Ill Adults (Scotland) Bill może mieć miejsce dopiero w 2025. Parlamentarzyści SNP będą mogli głosować tak, jak dyktuje im to ich własne sumienie. W tej kwestii nie będzie obowiązywała żadna dyscyplina partyjna. Pierwszy minister Szkocji Humza Yousaf, który jest muzułmaninem, dał do zrozumienia, że prawdopodobnie będzie głosował przeciwko ustawie.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChińczycy upodabniają swe zwierzęta do Myszki Miki
Następny artykułPrezydent Czech wzywa Ukrainę do oddania Rosji terytorium i zakończenia wojny