A A+ A++

Wezwanie ministra zdrowia do dymisji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie jest wiążące.

Do dymisji w związku z tzw. aferą szczepionkową wezwał rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia stwierdził, że nie widzi możliwości dalszej współpracy z rektorem, gdy kontrola NFZ ujawniła, że w grudniu w Centrum Medycznym WUM zaszczepiono ponad 200 osób nieuprawnionych, podczas gdy 32 medyków nie otrzymało szczepionki.

Uczelnia nie odpowiedziała na pytanie „Rzeczpospolitej”, czy jej status przewiduje dymisję na wezwanie ministra. Zdaniem prawników rząd nie może ingerować w autonomię uczelni wyższej.

– Należy uwzględniać przede wszystkim konstytucyjną zasadę autonomii szkolnictwa wyższego, która wyraźnie oddziela uczelnie publiczne od rządu. Władze tych szkół nie podlegają arbitralnej ingerencji rządzących – mówi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Inny wykładowca Wydziału Prawa UW, który prosi o anonimowość, zastrzega, że WUM jako uczelnia kształcąca lekarzy ma podwójne podporządkowanie – Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego i resortowi zdrowia.

Źródło: Rzeczpospolita

Subskrybuj „Rzeczpospolitą” na Google News.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułSanktuarium MB Zbójeckiej odzyskuje blask
Następny artykułLenovo Legion 7, Legion 5 Pro i Legion Slim 7 – gamingowe laptopy z AMD Cezanne-H i kartami GeForce RTX 3060, RTX 3070 i RTX 3080