A A+ A++

Rekruterzy mają prawo zadawać kandydatom do pracy wiele pytań. Zarówno konkretne i rzeczowe, jak i kompletnie odrealnione i abstrakcyjne. Mogą testować ich i sprawdzać na wielu płaszczyznach. Jednak mają pewne ograniczenia. Warto się z nimi zapoznać, by w trakcie rozmowy o pracę wiedzieć, kiedy rekruterzy przekraczają swoje kompetencje.

Pytania, których rekruterzy nie mogą zadawać

Praca na niektórych stanowiskach wymaga od kandydatów ogromnej uczciwości i odpowiedzialności. Jest wiele metod na jej sprawdzenie, ale rekruter nie może zapytać przyszłego pracownika o to, czy ten był karany. Oczywiście istnieją zawody, które wykonywać mogą wyłącznie pracownicy wcześniej nie karani, jednak poza tymi wyjątkami mamy prawo zachować te informacje dla siebie. O ile nie staramy się o pracę sędziego, policjanta, detektywa, komornika, nauczyciela itp. możemy nie odpowiadać na pytania, czy byliśmy karani.
Oferty pracy zawierają szczegółowy opis tego, co oczekuje od nas pracodawca. Rekruterzy powinni ściśle trzymać się tych kwestii i profesjonalnie oceniać nas pod kątem kwalifikacji zawodowych i kompetencji. Wszelkie pytania o przekonania zarówno religijne, jak i polityczne nie powinny mieć miejsca. Decyzja o tym, czy zostaniemy przyjęci do pracy, nigdy nie powinna być podejmowana na podstawie naszych prywatnych przekonań. Nawet jeśli wydają się one mieć znaczenie dla pracodawcy. Dlatego takie pytania, jak: na kogo głosowałeś w ostatnich wyborach, do jakiego chodzisz kościoła, co myślisz o aborcji itp., nigdy nie powinny mieć miejsca.
Wszelkie pytania mogące doprowadzić do sytuacji, w której zostaniemy dyskryminowani, również nie powinny zostać zadane. Do grupy takich pytań należą na przykład: czy planuje pani mieć dzieci, czy jest pani mężatką, jaka jest pana orientacja seksualna, jakie ma pan nałogi, czy leczy się pan na jakieś choroby przewlekłe, czy zażywa pan jakieś leki?

Zdarza się, że pracodawcy w sposób bardzo zawoalowany próbują wypytywać kobiety, czy te planują zajść wkrótce w ciążę. Jest bardzo cienka granica pomiędzy łamaniem prawa a dyskretnymi sugestiami. Właśnie dlatego na rozmowach o pracę trzeba być czujnym i nie pozwalać rekruterom poruszać tematów zakazanych. Kwestie związane ze zdrowiem rozwiewa lekarz, który zezwala na pracę, bądź nie. Kwestie karalności rozstrzyga sąd, kwestie tego, czy kobieta zostanie matką i kiedy to nastąpi, powinny być rozstrzygane w zaciszu domowym w gronie rodzinnym. Pracodawca może pytać nas tylko o tematy związane z wykonywaniem danej pracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOchrona danych osobowych podczas pracy zdalnej
Następny artykuł1500 zachorowań w Hiszpanii w dobę