A A+ A++

Wymiana silników

Powodem zapalenia się samochodu jest zatarcie łożyska wału korbowego silnika. Producent stosuje bezołowiowe panewki łożysk, które po 400 tys. km przebiegu wykazują ślady ścierania się. MAN w Polsce nie odpowiedział na pytanie redakcji Logistyka.rp.pl o skalę problemu w Polsce. 

Redakcja kontaktowała się z mechanikami i szefami serwisów, który stwierdzili, że problemy łożysk bywają pogłębione przez zanieczyszczony olej lub jego zbyt małe ciśnienie. W przypadku silników MAN, jak podaje Eurotransport.de, pękają wały korbowe na czwartym cylindrze. 

Do wymiany silników zmuszeni są także inni producenci ciężarówek. Wysilone jednostki są bardzo czułe na jakość i poziom oleju oraz jego starzenie, a przez to podatne na awarie. Kluczowa jest czystość oleju, bez której łatwo o zapchanie kanałów smarowania silnika. Brak dopływu oleju do panewki powoduje jej zatarcie i pęknięcie wału korbowego, który rozbija blok silnika. Tryskający na boki olej zapala się od gorących części silnika jak np. turbosprężarka. 

Czytaj więcej

Eurotransport.de podkreśla, że w czerwcu pojawiły się na Facebooku wpisy informujące o pożarach pojazdów produkcji DAF, Daimler i Scania. 

Strażacy mówią

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że częstotliwość występowania pożarów samochodów ciężarowych jest niezmienna. Średnia roczna z lat 2014-2016 wynosi 1044 zdarzenia, dokładnie tyle samo co z lat 2021-2023. W pierwszej połowie roku PSP zarejestrowała 616 pożarów ciężarówek. – Można wysunąć wniosek, że na przestrzeni ostatnich 10 lat częstotliwość pożarów pojazdów ciężarowych i przyczep utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Trudno jednoznacznie ocenić czy częściej pożary dotyczą naczep czy ciągników. Statystyki odnoszą się do rodzaju obiektu w całości ciągnik plus naczepa – zauważa Wojciech Gralec z Wydziału Prasowego Biura Komendanta Głównego PSP.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПісля удару РФ по “Охматдиту” з рота низки нардепів полилася російська пропаганда – мережі
Następny artykułBOCHNIA. Piraci w MDK – spektakl dla dzieci