A A+ A++

Warunki do uzyskania pożyczki pod zastaw domu

Głównym warunkiem otrzymania pożyczki pod zastaw domu jest oczywiście fakt dysponowania własnością stosownej nieruchomości, a co za tym idzie przedstawienie odpowiedniego aktu notarialnego. Nieruchomość jest tutaj bowiem zabezpieczeniem. Dodatkowo, w niektórych przypadkach może być też wymagana wycena nieruchomości, którą powinien zrobić zawodowy rzeczoznawca.

Nie można oczywiście zapomnieć również o podstawach, takich jak dokument potwierdzający tożsamość (dowód, bądź też paszport) oraz zaświadczenie o dochodach, które pozwoli analitykowi bankowemu ocenić czy oby na pewno będziemy w stanie wywiązać się z przedmiotowego zobowiązania.

Zdolność kredytowa a pożyczka pod zastaw domu

Skoro mowa o pożyczce, to nie sposób nie wspomnieć tutaj o zdolności kredytowej, bez której bank nie jest w stanie podjąć dalszych kroków, ale jeżeli zostanie stwierdzone, że tej zdolności nie posiadamy, to pamiętajmy, że wciąż nie jest to wyznacznik, który sprawia, że nie możemy myśleć o pożyczce pod zastaw domu. Dalej mamy szansę, żeby ją otrzymać, ale należy wówczas ubiegać się o nią w instytucji pozabankowej, która ma niższy próg wymagań jej przyznania.

Pamiętajmy jednak, że obiektywnie rzecz biorąc, takie pożyczki są zdecydowanie mniej opłacalne od tych zaciąganych w bankach i należy naprawdę bardzo dokładnie przemyśleć czy jest to alternatywa akurat dla nas (oprocentowania oraz prowizje takich pożyczek są po prostu o wiele wyższe).

Aktualne oprocentowania i prowizje banków

W przypadku każdego banku i instytucji pozabankowej, kwestia oprocentowania oraz prowizji bankowej może wyglądać nieco inaczej. Jeżeli chodzi o banki, to aktualne oprocentowanie wynosi w granicach 10% do 12% i najczęściej przez pierwszych 5 lat jest ono stałe, a w przypadku instytucji pozabankowych jest to zazwyczaj o kilka punktów procentowych więcej. Jeżeli zaś chodzi o prowizje, to banki mogą nie pobrać jej w ogóle, ale zazwyczaj jest to wartość kilku procent, a w przypadku instytucji pozabankowych jest to średnio kilka procent plus dodatkowo instytucja taka może pobrać również inne, dodatkowe opłaty, których bank zazwyczaj nie pobiera.

Czy warto brać kredyt pod zastaw domu

Jak to ze wszystkim bywa, pożyczka pod zastaw domu, mają te zalety, że można uzyskać je stosunkowo szybko i tym samym uzyskać potrzebne nam aktualnie środki pieniężne (jeżeli oczywiście spełni się powyższe warunki). Dzięki zabezpieczenie w postaci własnej nieruchomości, można pożyczyć o wiele większą kwotę, niż by to miało miejsce w przypadku innych rodzajów pożyczek, bądź też kredytów.

Warto tutaj jednak wyraźnie zaakcentować, że zaciąganie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego pod zastaw domu wiąże się z ryzykiem utraty tej nieruchomości, a nie ma nic gorszego niż utrata własnego mieszkania z powodu niewywiązywania się ze zobowiązań finansowych oraz pozostanie jednocześnie z ogromnymi długami.

Dlatego też, decydując się na wzięcie jakiejkolwiek pożyczki, należy bardzo dokładnie przeanalizować i przemyśleć czy będziemy w stanie regularnie ją spłacać i nie chodzi tutaj o analizę kilku kolejnych miesięcy, ale zazwyczaj wielu długich lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojewoda powołał konsultantów wojewódzkich z określonych dziedzin medycyny 
Następny artykułEdukacja Ekologiczna w Zielonej Górze: Nauczanie Następnego Pokolenia