A A+ A++

Komisja Europejska nadal nie zatwierdziła przedstawionego jej przez rząd Mateusza Morawieckiego Krajowego Planu Odbudowy, co jest warunkiem wypłaty przysługujących Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Polska z tego tytułu ma otrzymać 58,1 mld euro, z czego 23,9 mld euro w formie grantów (pozostałe środki to pożyczki). Fundusz Odbudowy to narzędzie, które ma pomóc w odbudowie i transformacji europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Zwłoka przy akceptacji polskiego KPO ma związek ze sporem jaki Komisja Europejska toczy z Polską ws. praworządności oraz z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który – na wniosek premiera Morawieckiego orzekł, że niektóre elementy traktatów unijnych są sprzeczne z polską konstytucją, co otwiera furtkę m.in. do tego, by Polska nie wykonywała wyroków TSUE.

Stan praworządności w Polsce po wyroku TK był przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Parlament Europejski po debacie przyjął krytyczną dla polskich władz rezolucję, w której Trybunał Konstytucyjny określono mianem “bezprawnego”. PE wezwał też Komisję Europejską do podjęcia kroków w celu przywrócenia praworządności w Polsce.

Czytaj więcej

O praworządności w Polsce dyskutowali też przywódcy państw UE na szczycie Rady Europejskiej 21 i 22 października. Podczas dyskusji premier Holandii Mark Rutte przekonywał, że w obecnej sytuacji nie ma mowy o uruchomieniu funduszy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.

Rząd przekonuje, że Komisja Europejska nie ma podstaw, by blokować KPO ponieważ Polska spełniła wszystkie formalne wymagania związane z przedstawieniem tego dokumentu Unii Europejskiej. Przedstawiciele rządu Mateusza Morawieckiego podkreślają, że pieniądze te na pewno trafią do Polski choć, jak zastrzegają, nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy – ich zdaniem – Polska powinna otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy niezależnie od tego, jak Komisja Europejska ocenia stan praworządności w Polsce.

Na tak zadane pytanie “tak” odpowiedziało 44,5 proc. respondentów.


Autopromocja


Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Odpowiedzi “nie” udzieliło 29,7 proc. badanych.

25,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

– Za wypłaceniem Polsce środków z Funduszu Odbudowy częściej są mężczyźni (47%), osoby w wieku 35-39 lat (47%) oraz badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (55%). Tego zdania są też częściej ankietowani o … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle pieców w tym roku skontrolowały służby w Katowicach? Karano mandatami za m.in. spalanie śmieci
Następny artykułKłopot bogactwa wśród obrońców. Kogo wybierze Adrian Gula?