A A+ A++

Łukasz Zawadzki z Codognotto przyznaje, że na rynku widać poprawę, choć nie jest to poziom z 2022 roku zarówno pod względem cen jak i liczby zleceń.  

PKO Research wskazuje, że w kwietniu handel detaliczny w Polsce zwiększył obroty o 4,1 proc., w Czechach o 5,3 proc., na Węgrzech o 3,2 proc. zaś w Rumunii o 9,5 proc. – W Polsce i Rumunii już od dłuższego czasu sprzedaż detaliczna znacząco przebiła poziomy z 2019, podczas gdy w pozostałych państwach trwa stagnacja. Za dobrą kondycją konsumentów stoją głównie rosnące realne wynagrodzenia. Z naszej perspektywy silny popyt wewnętrzny w CEE jest dobrą informacją, jednak stagnacja w strefie euro jest kolejnym problemem eksporterów – przyznają eksperci PKO Research. 

Ganjalyan przypomina, że w niektórych krajach (przede wszystkim w Holandii) sprzedaż detaliczna zaczęła się poprawiać już kilka tygodni temu. Na dodatek majowe dane PMI (opublikowane 3 czerwca) wskazują na dalsze ożywienie w przetwórstwie przemysłowym w strefie euro. – Najbardziej korzystają firmy obsługujące trasy do Holandii, Hiszpanii i (w mniejszym stopniu) Francji – zaznacza Ganjalyan. 

Czytaj więcej

Dodaje, że dobre wieści nadchodzą z niemieckiego przemysłu masowych tworzyw sztucznych, chemikaliów, metali. Natomiast PKO Research wskazuje, że według PMI produkcja w przetwórstwie w UE spadła w maju, ale tylko nieznacznie i najwolniej od ponad roku – wskaźnik wzrósł do 47,3 pkt. z 45,7 pkt. – Był to kolejny miesiąc, w którym spadek produkcji spowolnił. Nowe zamówienia i sprzedaż eksportowa również spadły, ale w najłagodniejszym tempie od dłuższego czasu – zaznaczają analitycy PKO Research. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMożliwe burze w nocy – ostrzeżenie IMGW
Następny artykułTsunoda zostaje w rodzinie Red Bulla