A A+ A++

Po wybuchu pandemii COVID-19, wywołanej pojawieniem się nowego koronawirusa, świat robi wszystko, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się patogenu oraz znaleźć skuteczne narzędzia do leczenia i zapobiegania zachorowaniom. – Czy można było przewidzieć przyszłość? Oczywiście, że tak – ocenia dziennikarz TVN24 Jacek Tacik w drugim odcinku swojego wideobloga.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>> 

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Czy można było przewidzieć pandemię Covid-19, wywołaną wirusem SARS-Cov-2? Dziennikarz TVN24 odpowiedzi szukał między innymi w czasopismach naukowych. W tekście “Koronawirusy nietoperzy w Chinach”, opublikowanym 29 stycznia 2019 roku na łamach czasopisma “Viruses”, Yi Fan, Kai Zhao, Zheng-Li Shi i Peng Zhou zwracają uwagę między innymi na jeden fakt: “powszechnie uważa się, że koronawirusy pochodzące od nietoperzy ponownie spowodują nowe ognisko chorobowe. Z tej perspektywy, Chiny będą prawdopodobnie punktem zapalnym. Wyzwaniem jest przewidzenie miejsca i czasu, aby móc zapobiec wybuchowi”.

Fizyk medyczny Dariusz Aksamit z Marszu dla Nauki mówi w rozmowie z Tacikiem, że już wcześniej pojawiały się “doniesienia o tym, że siedzimy na tykającej bombie”. – Już w 2007 roku pisano, że będzie coś podobnego do SARS. W 2019 roku, w styczniu, znowu pojawił się artykuł w czasopiśmie “Wirusy”, gdzie wprost napisano to samo: to jest kwestia czasu aż pojawi się zmutowany wirus podobny do SARS, który będzie nas atakować – wyjaśnia Aksamit.

– Nie można w takich sytuacjach przewidzieć dokładnie kiedy to będzie co do dnia, miesiąca. Wiadomo było, że to jest tylko kwestia czasu, że to zagrożenie się pojawi. Zgodnie z przewidywaniami pojawiło się – dodał.

– Te pierwsze ostrzeżenia zostały zupełnie zignorowane – ocenił.

Vlog_001: “Nie spodziewałbym się, że pustka, cisza i spokój mogą być tak przytłaczające”

Jacek Tacik//bb

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarcza antykryzysowa zredukuje biurokrację podatkową
Następny artykułKoronawirus w Bydgoszczy. Zakażenia w trzech szpitalach w mieście