A A+ A++

Mieszkańcy pytali o możliwości podłączenia domków jednorodzinnych na osiedlach w Starachowicach do miejskiej sieci ciepłowniczej.

O informacje w tym zakresie Redakcja Starachowice-NET.pl poprosiła prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach Marcina Pochecia.

Poniżej pełna treść odpowiedzi:

Ciepłownia przy ul. Ostrowieckiej 3 oraz Ciepłownia przy ul. Kościelnej 100 pracuje obecnie w oparciu o jednostki węglowe. Przepisy i rzeczywistość otaczającego nas świata wymuszają odejście od węgla na rzecz nisko- i bezemisyjnych źródeł energii – tzw. OZE – odnawialnych źródeł energii. Jest to konieczność nie tylko wynikająca ze świadomości środowiskowej, ale i norm europejskich. Choć niektórym trudno się z tym pogodzić czas węgla jako głównego źródła energetycznego przemija.

Utrzymywanie wyłącznie jednostek węglowych nie tylko jest wątpliwe ze względu na ochronę środowiska, ale także na drożejące użytkowanie kotłów węglowych. 

W naszym mieście występuje problem smogu. Obecne pomiary wskazują na niejednokrotne przekroczenia norm jakości powietrza w naszym mieście. Niska emisja i ukształtowanie terenu stanowią istotne problemy przy zwalczaniu problemu smogu. Jednak właśnie z tej przyczyny konieczna jest modernizacja źródeł ciepła. Pozostając w miejscu, użytkując jedynie kotły węglowe czy domowe nie poprawimy nigdy jakości naszego powietrza.

Czy domy jednorodzinne można podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej w Starachowicach?

Osoby i podmioty zainteresowane przyłączeniem obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej, powinny złożyć w siedzibie ZEC Starachowice wniosek przyłączeniowy. Możliwość przyłączenia jest określana w terminie do 30 dni od daty otrzymania kompletnego wniosku. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie pod kątem uwarunkowań technicznych i ekonomicznych. Możliwość przyłączenia zależy od lokalizacji budynku w stosunku do istniejącej sieci ciepłowniczej, co przekłada się na długość przyłącza cieplnego, jakie należałoby wykonać od istniejącej sieci ciepłowniczej do przyłączanego budynku oraz kosztu przyłączenia, które określi opłacalność przedsięwzięcia dla Spółki. 

Decyzję co do możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej ZEC podejmuje się na podstawie analizy zamówionej mocy cieplnej podanej we wniosku przyłączeniowym oraz w odniesieniu do kosztów jakie ZEC będzie musiał ponieść na wykonanie przedmiotowego przyłącza cieplnego z uwzględnieniem stopy zwrotu w czasie eksploatacji przyłącza. 

Przyłączenie domu jednorodzinnego do miejskiej sieci ciepłowniczej można rozważyć w przypadku, kiedy budynek jest położony w niewielkiej odległości od infrastruktury ciepłowniczej, wówczas ZEC wydaje pozytywne warunki przyłączeniowe i przystępuje do realizacji wykonania przyłącza cieplnego.

Im dłuższe przyłącze ciepłownicze będzie należało wykonać dla domu jednorodzinnego (niewymagającego dużej mocy zamówionej), tym większe prawdopodobieństwo braku ekonomicznego uzasadnienia wykonania przyłączenia i odmowy przyłączenia dla pojedynczego Wnioskodawcy. 

Rozwiązaniem tej sytuacji będzie w przyszłości możliwość pozyskiwania bezzwrotnych dotacji na cele przyłączania nowych odbiorców. Przesłanką do spełnienia jest posiadanie przez dostawcę sieci efektywnej energetycznie, czyli  systemu ciepłowniczego, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się co najmniej w 50 % energię ze źródeł odnawialnych lub w 50 % ciepło odpadowe lub w 75 % ciepło pochodzące z kogeneracji lub w 50 % wykorzystuje się połączenie ww. energii i ciepła. Pierwszym krokiem do spełnienia tej przesłanki będzie zakończenie i uruchomienie Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach, która obecnie jest w trakcie realizacji. Budowa IOE w znaczny sposób przyczyni się do obniżenia szkodliwej emisji pochodzącej z miału węglowego, jak również otworzy możliwość rozbudowy infrastruktury ciepłowniczej.

Należy również wyraźnie wskazać, że dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej z powodzeniem funkcjonuje ogólnokrajowy program „Czyste Powietrze”, czyli dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła. Szacuje się, że w naszym kraju w skali roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem umiera, aż 45 tys. osób. Program Czyste Powietrze ma na celu uniknięcie, a co najmniej zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń trafiających do atmosfery, za co odpowiadają domy jednorodzinne. Na te działania realizowane w latach 2018-2029 przeznaczono kwotę 103 mld zł, w tym 63,3 mld zł w formie dotacji, a 39,7 mld zł w formie pożyczek. Obecna odsłona programu „Czyste Powietrze” pozwala na uzyskanie do 136 200,00 zł bezzwrotnej dotacji. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObraz klęski i rozpaczy. To zdjęcie mówi wszystko o skoku Kubackiego [ZDJĘCIE]
Następny artykuł[FOTO] Zderzenie osobówki z busem komunikacji miejskiej