A A+ A++

Problemy z dostępnością węgla, pelletu i ich drastyczny wzrost cen dla odbiorców indywidualnych. Rosnące opłaty za gaz. Czym ogrzewać domy jednorodzinne? Czy są takie możliwości, aby mieszkańcy domków korzystali z ciepła systemowego Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach? Od czego taka inwestycja, by zależała? Jakie to są koszty? 

O odpowiedź na te pytania portal Starachowice-NET.pl poprosił prezesa ZEC Marcina Pochecia. Poniżej jego wypowiedź: 

Osoby i podmioty zainteresowane przyłączeniem obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej, powinny przygotować i złożyć w siedzibie ZEC Starachowice wniosek przyłączeniowy. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu, do którego będzie dostarczane ciepło z sieci ciepłowniczej oraz plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, określający usytuowanie tego obiektu w stosunku do istniejącej sieci ciepłowniczej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu. Możliwość przyłączenia jest określana w terminie do 30 dni od daty otrzymania kompletnego wniosku. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie pod kątem uwarunkowań technicznych i ekonomicznych. Możliwość przyłączenia zależy od lokalizacji budynku w stosunku do istniejącej sieci ciepłowniczej, co przekłada się na długość przyłącza cieplnego, jakie należałoby wykonać od istniejącej sieci ciepłowniczej do przyłączanego budynku oraz kosztu przyłączenia, które określi opłacalność przedsięwzięcia dla Spółki. 

Decyzję co do możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej ZEC podejmuje się na podstawie analizy zamówionej mocy cieplnej podanej we wniosku przyłączeniowym i w odniesieniu do kosztów jakie ZEC będzie musiał ponieść na wykonanie przedmiotowego przyłącza cieplnego z uwzględnieniem stopy zwrotu w czasie eksploatacji przyłącza. 

Przyłączenie domu jednorodzinnego do miejskiej sieci ciepłowniczej można rozważyć w przypadku, kiedy budynek jest położony w niewielkiej odległości od infrastruktury ciepłowniczej, wówczas ZEC wydaje pozytywne warunki przyłączeniowe i przystępuje do realizacji wykonania przyłącza cieplnego.

Im dłuższe przyłącze ciepłownicze będzie należało wykonać dla domu jednorodzinnego (niewymagającego dużej mocy zamówionej), tym większe prawdopodobieństwo braku ekonomicznego uzasadnienia wykonania przyłączenia i odmowy przyłączenia dla pojedynczego Wnioskodawcy. 

Rozwiązaniem tej sytuacji będzie w przyszłości możliwość pozyskiwania bezzwrotnych dotacji na cele przyłączania nowych Odbiorców. Przesłanką do spełnienia jest posiadanie przez Dostawcę sieci efektywnej energetycznie, czyli  systemu ciepłowniczego, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się co najmniej w 50 % energię ze źródeł odnawialnych lub w 50 % ciepło odpadowe lub w 75 % ciepło pochodzące z kogeneracji lub w 50 % wykorzystuje się połączenie w/w energii i ciepła. Pierwszym krokiem do spełnienia tej przesłanki będzie zakończenie i uruchomienie Instalacji Odzysku Energii, która obecnie jest w trakcie realizacji. 

Pozytywnie rozpatrzony Wniosek stanowi podstawę do zawarcia umowy o przyłączenie obiektu do sieci ciepłowniczej. Zawarcie umowy przyłączeniowej zobowiązuje ZEC do wykonania przyłącza ciepłowniczego i zamontowania układu pomiarowo – rozliczeniowego dla nowego Odbiorcy. Wszelkie koszty wykonania przyłącza cieplnego (od zamówienia mapy do celów projektowych, wykonania projektu budowy przyłącza wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami, wykonania przyłącza cieplnego, zaprojektowaniem oraz wyprodukowaniem węzła cieplnego) pozostają po stronie Dostawcy ciepła, czyli ZEC.

Należy zaznaczyć, że ceny miejskiego ciepła określane są pod pieczą Urzędu Regulacji Energetyki, dzięki czemu nasi Odbiorcy mają gwarancję ich stabilności i konkurencyjności. Jest to wyjątkowo istotne w obecnej sytuacji na rynkach paliw. Stosujemy najnowsze technologie, które ułatwiają użytkowanie i optymalne wykorzystanie ciepła.

Mapa sieci ciepłowniczej ZEC jest ogólnodostępna w systemach informacji przestrzennej np. Województwa Świętokrzyskiego po wybraniu mapy zasadniczej i zaznaczeniu Warstwy – UC – ciepłownicze:

RemondisReklama 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł3 niezbędne urządzenia w salonie kosmetycznym
Następny artykułZłoty But: Haaland dalej odjeżdża rywalom