A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Główne festiwalowe koncerty, które są rdzeniem Oktawy, odbędą się w weekend (23-25 lipca), kiedy to zespoły folkowe i folklorystyczne zagarną białostocki Rynek Kościuszki. Ale Podlaska Oktawa Kultur ruszy tak naprawdę już w najbliższy czwartek – na terenie Street Food Młynowa (plac z foodtruckami).

Kapela Batareja Fot. Materiały organizatorów/Łukasz Krysiewicz

O godz. 18 rozpoczną się tam warsztaty tańca, a później – folkowa, inspirowana tradycją, potańcówka. O muzykę i nastrój do tańca zadbają zespoły, które doskonale znają się na rzeczy i które wygrywając na tradycyjnych instrumentach mazurka, polkę, kujawiaka, i nie tylko – rozruszać mogą niemal każdego. Wśród zespołów zaproszonych przez Podlaski Instytut Kultury, jest m.in. nasza białostocka, lubiana Kapela Batareja, która potrafi odnaleźć się wszędzie. W czasie szczytu pandemii potrafiła – niczym dawna kapela podwórkowa – chodzić pod blokami na białostockich osiedlach i muzyką nieść mieszkańcom otuchę. Teraz każdy, kto ma ochotę na porcję pozytywnej energii, może przyjść do Kapeli Batareja. Razem z białostockim zespołem do tańca przygrywać będą równie energetyczne zespoły: Kapela Kanka Franka, Kapela Miód na Serce oraz Zawierucha. Wstęp wolny.

Koncerty na rynku

Bordo SarkanyBordo Sarkany Fot. Materiały organizatorów

Od piątku, na trzy dni z kolei duża scena stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Codziennie od godz. 18 odbywać się będzie po kilka koncertów – w sumie wystąpi 13 zespołów, w tym jeden gość z zagranicy – Bordo Sarkany (Węgry). Muzyka ze sceny, jak to na Oktawie, popłynie najróżniejsza. Obok zespołów, które brzmienia wyszperane podczas ekspedycji muzycznych, przekazują dalej w tradycyjnej formie, pojawią się też zespoły, dla których tradycja jest punktem wyjścia, ale w swoich aranżacjach idą dalej. I łączą folklorystyczne dźwięki choćby z jazzem, tworząc własne warianty muzyki etnicznej, oryginalne, zaskakujące i ciekawe, dokładając nowe instrumenty (jak choćby trąbki). I cały czas pozostając przy szacunku do tradycji – folkloru wiejskiego i miejskiego.

BubliczkiBubliczki Fot. Materiały organizatorów/Krzysztof Arciszewski

Dobór zespołów zapowiada trzy ciekawe koncertowo wieczory, podczas których pojawią się brzmienia klezmerskie, góralskie, cygańskie, podlaskie. Wśród gości są m.in. takie gwiazdy jak ogromnie ceniona za granicą Kapela ze Wsi Warszawa, Bubliczki, Vołosi, Andrzej Strug. Wystąpią m.in. Tołhaje, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Teresa Mirga i Kałe Bała, Dobryna, Sztetl, Bordo Sarkany (Węgry), a także zespoły folklorystyczne, zespoły pieśni i tańca, jak: Pogranicze, Kurpie Zielone, Wisła.

Miks brzmień

Tak ułożony program odbija intencje Podlaskiej Oktawy Kultur, która jako festiwal wiele lat temu zrodziła się na Podlasiu z fascynacji wielokulturowością regionu. Dawniej współistnieli, żyli i współpracowali tu ze sobą Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi.

– Ta różnorodność zainspirowała nas do stworzenia festiwalu, na którym kultura mniejszości tradycyjnie zamieszkujących Podlasie zostałaby zjednoczona ponownie na jednej scenie w sercu miasta – na białostockim Rynku – podkreślają organizatorzy festiwalu z Podlaskiego Instytutu Kultury (dawniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

SztetlSztetl Fot. Materiały organizatorów

PROGRAM:

czwartek, 22 lipca

godz. 18.00 (Streat Food Młynowa) – warsztaty tańca i POKtańcówka

zagrają: Kapela Kanka Franka – 18.00, Kapela Miód Na Serce – 19.00, Kapela Batareja – 20.00, Zawierucha – 21.00

piątek, 23 lipca

godz. 18.00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

(wystąpią: Dobryna – 18.00, Sztetl – 18.35, Zespół Folklorystyczny „Pogranicze” – 19.30, Bordó Sárkány (Węgry) – 20.05, Adam Strug – 21.20)

sobota, 24 lipca

godz. 18.00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

wystąpią: ZPiT „Wisła” – 18.00, Tołhaje – 19.00, Warszawska Orkiestra Sentymentalna – 20.15, Vołosi – 21.30

niedziela, 25 lipca

godz. 17.00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

wystąpią: ZPiT „Kurpie Zielone” – 17.00, Teresa Mirga i Kałe Bała – 18.45, Bubliczki – 20.00, Kapela Ze Wsi Warszawa – 21.15.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzielnicowi uratowali życie 35-latka
Następny artykułSellin: KE pośrednikiem, który przekazuje opinie opozycji