A A+ A++

– Firmy borykają się z coraz wyższymi kosztami pracy, wysokimi cenami energii elektrycznej. Dla ponad 80 proc. firm drogi prąd będzie jedną z najważniejszych barier rozwoju. Pracodawcy odczuwają też ogromne trudności w pozyskiwaniu do pracy kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami – nakreśla perspektywę biznesu Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.

Czytaj też: Między Argentyną a Indiami. O kłodach pod nogami biznesu w Polsce

Dylemat firm: dać podwyżki, czy utrzymać zatrudnienie

Taka sytuacja spowodowała, że przedsiębiorstwa stanęły przed poważnym problemem. Z jednej strony, rosnące koszty, które trzeba ograniczać, z drugiej – potrzeba utrzymania konkurencyjności związana z koniecznością zwiększania liczby pracowników.

Jak zauważa Katarzyna Piotrowska, country manager w Cpl Poland, firmy w Polsce poświęciły czwarty kwartał 2022 r. na weryfikację rentowności produkcji i usług.

– Nadchodzące spowolnienie gospodarcze z pewnością nie ominie polskiego rynku pracy – nie ma złudzeń ekspertka. – Zwolnienia zostały już ogłoszone lub są planowane, głównie przez duże przedsiębiorstwa oraz firmy z branży produkcyjnej i budowlanej – dodaje Katarzyna Piotrowska.

Jej zdaniem jednak przedsiębiorcy zatrudniający wyspecjalizowanych pracowników decydują się raczej rezygnować z podwyżek wynagrodzeń, niż zmniejszać zatrudnienie.

I tu pojawia się problem; w związku z pogarszającymi się perspektywami rozwoju gospodarczego, część firm zdecydowała się – po wielu miesiącach pracy zdalnej lub hybrydowej – nakazać pracownikom powrót do biur. A ci, jak wynika z przygotowanego przez Cpl raportu „CEE Salary Guide 2023”, zawierającego prognozy odnośnie do rynku pracy w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, niespecjalnie się do tego kwapią. Przedsiębiorstwa, które decydują się na taki krok, powinny się liczyć z dużym poziomem frustracji, którą wywołuje polityka „back to office” wśród pracowników przyzwyczajonych do modelu pracy wymuszonego przez lockdowny. Jak zauważają autorzy badania, pracownicy nie ograniczają jednak żądań do możliwości pracy w modelu zdalnym czy hybrydowym. Chcą też – dwa razy częściej niż rok wcześniej – gwarancji elastycznych godzin, w których mogliby pracować.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPotrącenie pieszej przy rondzie w Miejscu Piastowym
Następny artykułMasz taki gaz w kuchence? Nie dość, że to niebezpieczne to płacisz więcej za gaz!