A A+ A++

Czterodniowy tydzień (pracy) ma sens tylko wtedy, gdy pomaga przezwyciężyć krótkoterminowy kryzys. Nie jest to jednak odpowiedni instrument dla zmian strukturalnych, którym poddawany jest w szczególności przemysł motoryzacyjny – napisał “Handelsblatt”, jeden z najważniejszych niemieckich dzienników gospodarczych.

Gazeta skomentowała w ten sposób przedstawioną w niedzielę propozycję szefa IG Metall Joerga Hofmanna, by w reakcji na “koronakryzys” zamiast redukować etaty zredukować godziny pracy w niemieckim przemyśle. Według Hofmanna czterodniowy tydzień pracy mógłby trwale rozwiązać problemy strukturalne m.in. w przemyśle samochodowym.

Recesja stulecia w Niemczech. Rekordowy spadek PKB
Recesja stulecia w Niemczech. Rekordowy spadek PKB

Zobacz również

W podobnym tonie co “Handelsblatt” pomysł komentują inne niemieckie gazety, które uważają, że skrócenie czasu pracy bez redukcji płac jest pomysłem nie do utrzymania w długim okresie.

Zatrudnienia nie da się przez lata sztucznie utrzymać na wysokim poziomie. To w końcu nadmiernie obciąża każde państwo opiekuńcze – pisze komentator “Neue Osnabruecker Zeitung” cytowany przez Deutsche Welle.

Gazety mają również wątpliwości co do przedłużenia rządowego programu dotyczącego państwowych rekompensat dla pracowników firm zmuszonych do cięcia godzin pracy zatrudnionych (Kurzarbeit).

Dobrą wiadomością jest to, że minister finansów (Olaf Scholz) u … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWzrost zakażeń na Mazowszu. Rzecznik MZ: To liczne, ale małe ogniska
Następny artykuł„Spójrz na moje oko. Nie widziałem przez resztę walki” – Daniel Cormier o odniesionym urazie oka w walce ze Stipe Miocicem na UFC 252