A A+ A++

14. emerytura to, podobnie jak “trzynastka”, dodatkowe roczne świadczenie dla emerytów i rencistów. Dotyczy ono około 6 milionów osób w Polsce. Czternastka wypłacana jest w drugiej połowie roku i ma podreperować budżety domowe osób pobierających świadczenia z ZUS. Czego możemy spodziewać się w tym roku?  

14. emerytura. Kto jest uprawniony do pobrania “czternastki”?

Lista osób, którym należy się to dodatkowe świadczenie z ZUS jest ściśle określona. Kto jest uprawniony do pobrania 14. emerytury?  

  • emeryci i renciści, 
  • inwalidzi wojenni i wojskowi, 
  • osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, 
  • cywilni niewidomi, 
  • ofiary działań wojennych, 
  • osoby korzystające z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, 
  • osoby będące na zasiłku przedemerytalnym, 
  • emeryci i renciści służb mundurowych oraz wojskowi. 

Nie oznacza to jednak, że wszyscy wyżej wymienieni otrzymają 14. emeryturę. Jeśli świadczenie emerytalne jest zbyt duże, nie ma co liczyć na dodatkowe pieniądze w drugiej połowie roku.  

Ile wynosi 14. emerytura 2024 i jak to obliczyć?  

Nie wszyscy emeryci odbiorą swoją “czternastkę” w takiej samej kwocie. W założeniu jest to świadczenie dla osób o niższym poziomie życia. W 2024 roku 14. emerytura nie przekroczy wysokości najniższej emerytury, czyli 1780,96 zł brutto

Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł miesięcznie. Emeryci, którzy dostają więcej, otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia – na zasadzie złotówka za złotówkę. Jeśli więc comiesięczne świadczenie z ZUS zbyt mocno przekroczy pułap 2900 zł, senior nie otrzyma czternastki wcale. 

Kto nie dostanie czternastej emerytury w 2024?  

Z wyliczeń na zasadzie “złotówka za złotówkę” powyżej emerytury podstawowej w kwocie 2900 łatwo obliczyć, kto nie dostanie 14. emerytury w 2024 roku. Nie otrzymają jej osoby, których comiesięczne świadczenie z ZUS przekracza kwotę 5500 zł brutto

Minimalna kwota, do której obowiązuje przelicznik to 50 zł i tyle wynosi najniższa czternastka. 14 emerytury nie dostaną też emerytowani sędziowie, prokuratorzy oraz emeryci, którzy dorabiają do świadczenia z ZUS i ich dochód wynosi 130 proc. przeciętnej pensji i więcej. 

W tym ostatnim przypadku dochodzi bowiem do zawieszenia świadczeń emerytalnych, a to z kolei przekłada się i na brak wypłaty “czternastki”. 

Czternasta emerytura 2024 – kiedy wypłata?  

“Czternastki” wypłacane są w drugiej połowie roku i ta tradycja zostaje podtrzymana. Najprawdopodobniej wypłata 14. emerytur nastąpi we wrześniu lub w październiku 2024. Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków do ZUS. 

Pieniądze wpłyną na konto z urzędu, automatycznie, razem z comiesięczną emeryturą bądź rentą.  

Zobacz również: … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiezwykłe odkrycie płetwonurka. „Początkowo myślałem, że to kawałek drewna”
Następny artykułAmazon szykuje ucztę dla fanów RPG akcji. Nowa gra oficjalnie