A A+ A++

Powolna jazda za ciągnikiem rolniczym czy kombajnem to temat znany wielu kierowcom. Okres wakacyjny to czas żniw. Na drogach, szczególnie tych wiejskich i pobocznych, można napotkać wtedy więcej pojazdów rolniczych niż zazwyczaj. Jak zachować w takiej sytuacji bezpieczeństwo?

Na drodze, tym bardziej w okresie wzmożonego ruchu, kluczowy jest szacunek do drugiego kierowcy. Dotyczy to zarówno kierujących pojazdami rolniczymi, jak i samochodami osobowymi. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, mówi o tym, jak prawidłowo zachowywać się w przypadku napotkania na drodze pojazdu rolniczego:

Apelujemy do kierujących pojazdami innymi niż rolnicze, by pamiętali o zachowaniu zdrowego rozsądku i upewnili się zanim rozpoczną manewr wyprzedzania pojazdu wolnobieżnego. Lepiej zaczekać chwilę dłużej, niż nie dojechać do celu w ogóle. Apelujemy do kierowców o wzajemny szacunek i kulturę na drodze.

Bezpieczne i prawidłowe zachowanie na drodze dotyczy również kierujących ciągnikami rolniczymi czy kombajnami. Należy pamiętać, że są to sporych rozmiarów maszyny, więc ich prowadzenie często wymaga od kierowcy umiejętności dobrej jazdy. Nie zmienia to jednak faktu, że przepisy ruchu drogowego i tak muszą być przestrzegane, mówi Sabina Chyra-Giereś:

Oprócz wymaganych kwalifikacji do obsługiwania takich urządzeń, osoby wykonujące pracę przy żniwach mają obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, będąc w stanie trzeźwości. Potrzebna jest sprawna sygnalizacja świetlna, trójkąt, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. Rolnik poruszający się kombajnem po drogach publicznych ma obowiązek zdemontowania zespołu żniwnego, znajdującego się z przodu pojazdu i przetransportowania go na specjalnym wózku. Za naruszenie tego obowiązku grozi grzywna do 500 złotych.

Wzmożony ruch pojazdów rolniczych występuje zazwyczaj w okresie czerwiec-sierpień. Jest to czas żniw, który wiąże się z wyjazdem na drogi kombajnów i innych podobnych pojazdów. Jest to konieczne, aby rolnicy mogli wykonywać swoją pracę.

Można zauważyć, że sytuacja dotyczy głównie dróg wiejskich lub obrzeży miast. Są to miejsca, w których łatwo napotkać w okresie wakacyjnym pojazdy rolnicze. Często wywołuje to negatywne emocje zarówno u jednej, jak i drugiej strony. Ważne jest, aby w takich sytuacjach zachowywać zdrowy rozsądek, tym bardziej w tygodniu św. Krzysztofa – patrona kierowców, który trwa od 18 do 25 lipca.

WB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJA. TY. MY [ Strefa biznesu ]
Następny artykułWe wszystkich autobusach bielskiego MZK zapłacimy za przejazd kartą