A A+ A++

Fot. Radio Fiat

Uroczysta procesja z zakrystii do kaplicy św. Pawła w bazylice jasnogórskiej, a tam odśpiewanie hymnów, m. in. o życiu św. Pawła na pustyni, zapoczątkowały w sobotę 9 stycznia na Jasnej Górze tzw. “Pawełki”, czyli  nowennę ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Nowenna potrwa od 9 do 17 stycznia.

“Pawełki” na Jasnej Górze obchodzone są w wyjątkowy sposób. Więcej o uroczystościach mówi paulin o. Wojciech Dec:

Tutaj celebrujemy tę nowennę chyba najbardziej uroczyście z racji tego, że jest nas tu dużo, a bazylika jasnogórska jest wyjątkowa. Oczywiście jedną z kaplic na Jasnej Górze jest kaplica św. Pawła I Pustelnika. Dla nas paulinów jest on wzorem życia pustelniczego. Element bycia sam na sam z Bogiem jest wzorczy.

W każdy dzień nowenny o godz 18.00 paulińska wspólnota przechodzi w procesji z zakrystii do kaplicy św. Pawła. Po odśpiewaniu hymnów i odczytaniu fragmentu Ewangelii ważnym punktem całego nabożeństwa jest krótka nauka. Tradycja orszaku procesyjnego jest ważnym elementem nowenny:

Uroczyście celebrujemy każdy dzień nowenny. Z zakrystii wychodzimy procesyjnie i udajemy się do kaplicy św. Pawła. Na Jasnej Górze wspólnota paulińska jest duża, więc procesja wygląda naprawdę okazale. W tym roku, ze względu na obostrzenia, trochę inaczej będziemy ustawiać się w bazylice i w kaplicy. – mówi paulin o. Wojciech Dec

Przez 9 dni nowenny nauki głosić będą:

Sobota, 9 stycznia – o. Savio Folcholc
Niedziela, 10 stycznia – o. Piotr Stanikowski
Poniedziałek, 11 stycznia – o. Tomasz Leśniewski
Wtorek, 12 stycznia – o. Krystian Gwioździk
Środa, 13 stycznia – o. Jan Poteralski
Czwartek, 14 stycznia – o. Grzegorz Prus
Piątek, 15 stycznia – o. Rafał Wilk
Sobota, 16 stycznia – o. Mieczysław Polak

Paweł Pustelnik uznawany jest za patrona dzieci oraz matek spodziewających się potomstwa. Dlatego w uroczystość kończącą nowennę (17 stycznia) dzieci otrzymają specjalne błogosławieństwo i upominki.

Na czas dziewięciu dni „Pawełek” barokowa kaplica dedykowana Patriarsze paulinów jest odświętnie udekorowana. Przybrana jest ona kolorami flagi paulińskiej: białym przypominającym kolor habitu, żółtym – pustynię egipską, zielonym – palmę żywicielkę Świętego Pustelnika i czarnym – kruka, który przynosił chleb św. Pawłowi.

WB/BPJG

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy Wołomin poradzi sobie z budżetem w 2021 roku?
Następny artykułKaleta: Korporacje technologiczne chcą cenzurować dyskusję