A A+ A++

Wierni podczas telemostu z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze, fot. Radio Jasna Góra

Jasna Góra, wraz z innymi sanktuariami na całym świecie, włączyła się w modlitwę różańcową prowadzoną przez Ojca Świętego Franciszka w Ogrodach Watykańskich. W sobotę, 30 maja o godz. 17.30 miał miejsce specjalny telemost. Intencją międzynarodowej modlitwy była prośba o pomoc w przezwyciężeniu pandemii za wstawiennictwem Maryi. Hasłem wydarzenia były słowa: „Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją”.

O. Michał Legan w rozmowie z Radiem Fiat podkreślił, że kolejny udział częstochowskiego sanktuarium w wydarzeniu tego typu, to potwierdzenie wielkiego znaczenia kultu Maryjnego i samej Jasnej Góry na religijnej mapie świata:

-To podkreśla, jak ważna osobą jest Matka Najświętsza. Mamy Ojca Świętego, który w obliczu pandemii postanawia modlić się na różańcu w grocie lurdzkiej, podpowiadając światu jedną z dróg wyjścia z tego gigantycznego dramatu. Ta modlitwa odbywa się przy udziale czterdziestu sanktuariów z całego świata i naturalne było, że z Polski to musi być Jasna Góra. Przecież papież Franciszek sam mówił, jak ważna jest dla Narodu, Europy i Kościoła. Dlatego można powiedzieć z całą pewnością, że jest na religijnej mapie świata miejscem jasnym, ta święta góra. Chyba także dlatego, że w naszej duchowości ludowej poświęcamy maj Matce Bożej. Podnosimy wzrok ku niej, ze świadomością, że robimy to razem z Ojcem Świętym.

Jeszcze przed rozpoczęciem telemostu, nowy rzecznik prasowy Jasnej Góry opowiedział nam, o  zaplanowanym wcześniej przebiegu całej modlitwy:

-Ojciec Święty przybędzie do groty lurdzkiej w ogrodach watykańskich i będzie tam najpierw składał kwiaty pod figurą Matki Bożej, potem otworzy kratę od groty, myślę, że to będzie bardzo wyraźny znak nawiązujący do otwarcia Drzwi Świętych. A przecież o to chodzi, żeby otworzyć czas łaski. Potem zaś będziemy recytować tajemnice chwalebne różańca i komentarze do tego odbywać się będą przy współudziale ratujących chorych podczas pandemii oraz samych zakażonych koronawirusem. Ostatnią, piątą tajemnicę odmówi rodzina, której miesiąc temu urodziło się dziecko, to dla podkreślenia tej nowej nadziei, tego nowego życia, które rodzi się nawet w najtrudniejszych czasach.

Tegoroczne wydarzenie zorganizowała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

W jego trakcie odbyły się połączenia z największymi sanktuariami z Europy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, z Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Tradycję odmawiania przez papieża modlitwy różańcowej na zakończenie maryjnego miesiąca maja, przy kopii groty z Lourdes, zainicjował w 1979 roku św. Jan Paweł II.

Jakub Szewczyk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSynoptycy: uwaga na gwałtowny wzrost wód
Następny artykułKoronawirus. Dyrektorka DPS w Jakubowicach: Przeżyliśmy horror