A A+ A++
fot.slowacki.net

Częstochowska Liga Licealnych Debat Oksfordzkich

Pomysł jest realizowany od kilku miesięcy i uczy trudnej sztuki dyskusji. Uczniowie rozwijają w nim przydatne umiejętności argumentacji:

Moim zdaniem debaty oksfordzkie mogą bardzo poprawić umiejętności oratorskie oraz kulturalne wypowiadanie się u młodych osób, oraz oczywiście w większym myśleniu nad naszymi słowami. Takie debaty są bardzo ważne dla rozwoju młodych ludzi.

Cała idea debat oksfordzkich może pomóc nam młodzieży wybrać swoją późniejszą ścieżkę życia. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, który realizujemy w Częstochowie. Pomaga on młodzieży zabierać ważny głos w sprawach publicznych.


Powiedzieli nam licealiści ze Słowackiego – Mateusz Jelonek i Mateusz Tatarek.

Częstochowska Liga Licealnych Debat Oksfordzkich fot.slowacki.net

Jak dodaje Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji, nasza młodzież uczy się dyskutowania, rozwija przy tym kompetencje, otwiera się na życie społeczne:

Rafał Piotrowski: Trwał od jesieni 2023 roku, podsumowujemy debaty, natomiast od jesieni będziemy ruszali z nową tematyką, z nowymi pomysłami i myślę, że już wszystkie oblicza się włączą w tę formułę debaty. To przede wszystkim współpraca między liceami, to się udało i to myślę, że jest bardzo fajne, bo się okazało, że po tych kilku miesiącach uczniowie ze sobą się nie zgadzali, ale się zaprzyjaźnili i to jest chyba najważniejsze w tych relacjach i tworzeniu na terenie Częstochowy tej formy debaty.

Częstochowska Liga Licealnych Debat Oksfordzkich fot.slowacki.net

Od kilku miesięcy uczniowie częstochowskich szkół rywalizowali ze sobą w Lidze Licealnych Debat Oksfordzkich. Ten projekt edukacyjny właśnie został podsumowany. Miał za zadanie również integrować młodzież. Jego pomysłodawcą było I LO im. Juliusza Słowackiego:

Małgorzata Kaim: W naszej szkole od lat działa Koło Politologiczne Entropia i my tam te debaty przeprowadzaliśmy. Teraz już nawet powstało koło debat w języku angielskim. Pomyśleliśmy sobie, że będziemy chcieli tę ideę szerzyć także wśród innych szkół. W sumie osiem liceów częstochowskich podjęło się udziału w tych zawodach, także od października do dzisiejszego dnia odbyło się kilka debat, były ćwierćfinały, półfinały. Te tematy były bliskie młodzieży, tak jak dziś o wpływie youtuberów, influencerów, czy on jest pozytywny, czy negatywny.

Podsumowuje Małgorzata Kaim, dyrektor Liceum Słowackiego. W planach jest już kolejna edycja trudnej sztuki prowadzenia dyskusji. Wezmą w nim udział wszystkie licea z Częstochowy.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł15-latka potrącona na przejściu dla pieszych. Za kierownicą 90-latek
Następny artykułKandydaci na prezydenta Gliwic 2024