A A+ A++

Od 1 lipca obowiązuje nowa stawka podatku śmieciowego. Każdy mieszkaniec Częstochowy płaci za odbiór śmieci 29 zł. Z końcem miesiąca trzeba będzie tę nową stawkę zapłacić po raz pierwszy.

Zgodnie z zasadą wprowadzoną do ustawy o gospodarce odpadami nie ma możliwości zadeklarowania, że się odpadów nie segreguje. Dotyczy to także przedsiębiorców. Jak przedsiębiorstwa są traktowane także ogródki działkowe. Tyle tylko, że przedsiębiorcy (a zatem i zarządy ogródków) prowadzący działalność na posesjach niezamieszkanych mogą zrezygnować z korzystania z gminnego systemu gospodarowania odpadami i zawrzeć indywidualną umowę na odbiór odpadów komunalnych. – Te stawki są jednak zupełnie nierynkowe, więc nie przypuszczam, by któryś przedsiębiorca się na to zdecydował – ocenia Łukasz Kot z częstochowskiego Centrum Usług Komunalnych.

Dla przedsiębiorców wprowadzono też nowe minimalne pojemności pojemników na odpady komunalne oraz nowe minimalne częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych oraz ulegających biodegradacji. W okresie letnim nie może to być rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Można zmienić częstotliwość odbioru odpadów, ale tylko na częściej niż wymagane ustawą okresy. Zmiany nie odczuje się z dnia na dzień. Zacznie obowiązywać 14 dni po wprowadzeniu do systemu.

Kolejna nowość: za kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach należy się ulga. W Częstochowie radni ustalili ją na 2 zł.

Kto tego nie zrobił, musi złożyć nową deklarację w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub korektę do starej. Dotyczy to mieszkańców, którzy w swoich domach czy mieszkaniach nie prowadzili selekcji odpadów, przedsiębiorców – bo tego z mocy prawa nie musieli robić, i tych, którzy muszą dostosować pojemność pojemników do wymogów ustawy. Korektę musi wnieść także – jak było do tej pory – każdy, kogo sytuacja się zmieniła, bo np. zmniejszyła się lub zwiększyła liczba domowników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚląskie Przebudzenie – konkurs filmowy i fotograficzny – XI edycja
Następny artykułSLIM VAT – co się zmienia?