A A+ A++

W STRONĘ NATURY. Jeszcze do 18 grudnia trwać będą oficjalne konsultacje społeczne z mieszkańcami Rudy Śląskiej w sprawie planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie tego miasta. Do tego czasu rudzianie mogą składać swoje wnioski, zastrzeżenia i uwagi w tym zakresie. Opracowanie dotyczące tego tematu opublikowane jest w Biuletynie Informacji Publicznej UM, a także można się z nim zapoznać w Wydziale Gospodarki Komunalnej rudzkiego Urzędu Miasta.

– Rozbudowa sieci takich stacji jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu pojazdy elektryczne, które są ekologiczne i przyjazne dla środowiska, będą stawały się coraz bardziej popularne – zaznacza Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Jak na razie w Polsce sprzedaż „elektryków” notuje się na dość niskim poziomie. Wielu ludzi nie korzysta z tego typu rozwiązania, między innymi dlatego, że brakuje dostępu do odpowiednich punktów zasilania. Natomiast gdy taka infrastruktura powstanie, elektromobilność będzie szybciej zyskiwała na popularności.

W Rudzie Śląskiej ma powstać minimum 60 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które zostaną rozmieszczone w rejonie budynków użyteczności publicznej, punktów usługowych oraz osiedli mieszkalnych. Ich liczba w danym mieście wynika z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 2018 roku. Obecnie w Rudzie Śląskiej zlokalizowane są cztery punkty ładowania, rozmieszczone w dwóch stacjach ładowania. Są to dwa punkty przy ul. Kłodnickiej 95 w pobliżu Aquadromu (o mocach 22 kW prądu przemiennego) oraz 2 punkty przy ul. 1 Maja 310 przy CH Plaza (o mocach 50 kW prądu stałego).

Zgodnie z przepisami, osoby i jednostki organizacyjne mają prawo składać wnioski, zastrzeżenia i uwagi do projektu planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie Gminy Ruda Śląska w terminie do 45 dni od publicznego wyłożenia dokumentów. Wnioski powinny być wnoszone w formie pisemnej lub ustnej do protokołu, w siedzibie Urzędu Miasta Ruda Śląska – Wydział Gospodarki Komunalnej, pokój nr 311, lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wszystkie zastrzeżenia trafią najpierw do prezydent miasta, a ostatecznie to Rada Miasta Ruda Śląska uchwali wspomniany plan, rozpatrując jednocześnie wnioski, zastrzeżenia i uwagi.

Tymczasem w Zabrzu już w październiku br. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W dokumencie wskazano 22 nowe lokalizacje, w których działać będzie w sumie aż 87 ładowarek samochodowych. W porozumieniu ze spółką Tauron ustalono, iż powstaną one w IV kwartale przyszłego roku. Na razie działa tylko kilka takich urządzeń: jedno przy Galerii Zabrze oraz cztery gniazda przy CH Platan. Do końca br. powinny jeszcze zostać uruchomione przy CH M1, przy ul. 3 Maja 93 oraz przy ul. Mochnackiego 12.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 49 z 3 grudnia 2020 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWalka z koronawirusem – rusza wolontariat ozdrowieńców
Następny artykułHawkeye: Kate Bishop i Clint Barton na zdjęciach z planu