A A+ A++

Przy platformach wiertniczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ostatnim czasie zaobserwowano niezidentyfikowane drony – pisze gazeta “Nettavisen”. Według norweskich służb specjalnych PST po inwazji Rosji na Ukrainę można spodziewać się zwiększonej presji wywiadowczej.

Norwegia zaniepokojona

Amund Revheim z policji regionu południowo-zachodniej Norwegii potwierdził “Nettavisen”, że “od kilku miesięcy pojawiają się informacje o wielu obserwacjach dokonanych na różnych polach naftowych”. “Prawdopodobnie mamy do czynienia z dronami sterowanymi ze statków” – podkreślił.

Polecamy:

Gazu nie zabraknie? B. wicepremier: Gdyby doszło do awarii, są zabezpieczenia

Premier Morawiecki przekazał bardzo ważną wiadomość. Polskie rodziny odetchną

W związku z incydentami policja prowadzi śledztwo w sprawie możliwego naruszenia tzw. ustawy naftowej, która zakazuje zbliżania się do platform wydobywczych na odległość mniejszą niż 500 metrów. Najważniejszą częścią dochodzenia jest mapowanie ruchu statków w okresach, gdy odnotowano aktywność niezidentyfikowanych obiektów latających.

“Akcja wywiadu skierowana przeciw Norwegii”

Według Martina Bernsena z PST “być może mamy do czynienia z akcją wywiadu skierowaną przeciwko Norwegii. Infrastruktura na morzu często jest celem działań obcych służb”. – Po wybuchu wojny na Ukrainie należy spodziewać się zwiększonej presji wywiadowczej – zaznaczył.

Wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej Stale Ulriksen uważa, że “zagrożenie dla norweskich instalacji naftowych i gazowych nigdy nie było większe niż obecnie”. – Rosja dostrzega, że jest w stanie wojny z NATO. Na Morzu Północnym mamy zatem strategicznie ważną produkcję gazu, która nigdy nie była ważniejsza niż teraz. Europa znalazłaby się w niezwykle trudnej sytuacji, gdyby wstrzymano dostawy gazu z Norwegii – podkreślił Ulriksen.

“Potrzebne zaangażowanie NATO”

Ekspert nie wierzy jednak w możliwość bezpośrednich rosyjskich ataków na platformy wiertnicze. Uważa, że bardziej prawdopodobne mogą być działania Rosjan mające na celu uszkodzenie podwodnych instalacji, na przykład gazociągów, w taki sposób, aby mogli wyprzeć się odpowiedzialności.

Według Ulriksena “Norwegia posiada duże strategiczne zasoby (źródeł energii – red.), a jednocześnie ma niewielkie środki na ich obronę”. – W zabezpieczenie instalacji na Morzu Północnym mogłyby zaangażować się inne państwa NATO. Mogłaby powstać osobna kwatera NATO odpowiedzialna za ochronę szelfu – uważa.

KW

Czytaj dalej:

Putin zrobił to. W Rosji wkrótce zapełnią się łagry?

Morawiecki stawia twarde żądanie spółkom Skarbu Państwa. Powstaje Tarcza Solidarnościowa

Prezes PiS o reparacjach. Ostro o polityce Niemiec: Nieuczciwa i przewrotna

Kaczyński: Pewni ludzie przemalowują się na polskich patriotów

Zaginął polityk Lewicy. Trwają poszukiwania

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGlass Onion: Film z serii „Na noże” na nowym zwiastunie
Następny artykułW Częstochowie: Włókniarz z łatwością odrobił stratę i sięgnął po brąz DMP! (zdjęcia)