A A+ A++

Zadaniem rządu jest stworzenie takiego otoczenia prawnego, instytucjonalnego i finansowego, by pozwolić uczonym i akademikom rozwinąć cały ich potencjał intelektualny. Ani nadmierna regulacja, ani komercjalizacja, ani biurokratyzacja, ani powielenie rozwiązań z importu nie przyniosło efektów zadowalających. To jest ogólnie sformułowany, ale wciąż aktualny cel z programu Prawa i Sprawiedliwości z 2014 roku – rozpoczął swoje wystąpienie minister edukacji i nauki Przemysłąw Czarnek.

Zobacz również:

Czarnek o nauczycielach popierających Strajk Kobiet: To są prywatne sprawy

Ważne cele na przyszłość, które stoją przed szkolnictwem wyższym w Polsce, minister uznał za możliwe do odczytania w kontekście relacji polskiej nauki do własnego otoczenia kulturowo-społecznego i nauki światowej, dokonania wglądu w wewnętrzne życie uniwersytetu, a także możliwości “niezwykłego skorzystania z istnienia i rozwoju katolickich ośrodków akademickich”.

Po pierwsze, przywrócenie społecznego, kulturowego i narodowego charakteru nauki polskiej. Nauka, która jest w swej istocie bezinteresownym szukaniem prawdy, i warto to podkreślać, nie powinna być traktowana jako odrębny świat. Nie istnieje sama z siebie i sama dla siebie. Stanowi część polskiego społeczeństwa, naszego narodowego dziedzictwa i polskiej kultury – tłumaczył Czarnek. Jego zdaniem nauka ma to dziedzictwo pomnażać i rozszerzać na kolejne pokolenia.

“Jeśli nie będziemy się zajmować polskimi dziejami to nikt inny się tym nie zajmie”

 Czarnek wskazał, że celem polskich uczelni powinna być praca formacyjna, intelektualna i wychowawcza dla i na rzecz Polski. W tym sensie głośny w ostatnich latach postulat, aby publikować jak najwięcej w językach obcych, głównie w języku angielskim, to postulat, do którego trzeba podejść bardzo racjonalnie i bardzo ostrożnie – ocenił. Jeśli my sami nie będziemy się zajmować polskimi dziejami, polską myślą techniczną, społeczną, prawną, polityczną, polską literaturą, sztuką itd., to nikt inny na świecie się tym nie zajmie – podkreślił.

Zobacz również:

Hołownia: Musimy zabrać politycznej małpie brzytwę

Hołownia: Musimy zabrać politycznej małpie brzytwę

Czarnek tłumaczył, że język angielski jest dziś językiem międzynarodowym, tak jak kiedyś łacina czy francuski, więc polscy uczeni powinni starać się o kontakty międzynarodowe, wymianę myśli, dobrych rozwiązań i doświadczeń, a także o popularyzację wyników swoich badań w świecie, tak jak to jest robione w przypadku powszechnej encyklopedii filozoficznej – wielotomowego dzieła tłumaczonego na język angielski celem popularyzacji polskiej nauki.

Nie może to być jednak podstawowym celem pracy naukowej w Polsce. Rzecz jasna są takie dziedziny naukowe, które ze swej istoty mają charakter uniwersalny, ogólnoludzki – jak nauki ścisłe, techniczne, przyrodnicze czy nauki takie jak logika, matematyka, filozofia itp. Trzeba jednak dążyć do tego, by wyniki i owoce takich badań w pierwszej kolejności, nie tylko, ale właśnie w pierwszej kolejności, wzbogacały polskie społeczeństwo – przekonywał minister. Zachęcam zatem do wspólnego namysłu, czy nie należałoby w tym kontekście podnieść rangi tłumaczeń na język polski dzieł obcojęzycznych – mówił. Jego zdaniem w reformach nauki i szkolnictwa wyższego pozycja tłumaczeń została obniżona, a tłumaczenia – szczególnie dzieł wybitnych – są dobrą formą przybliżania światowej nauki społeczeństwu.

Rozwój filozofii, teologii czy humanistyki Czarnek uznał za znajdujący się często w Polsce na znacznie wyższym poziomie niż w kulturach, które w minionych wiekach “stanowiły dla nas inspirację”. Jednocześnie model amerykańskiej nauki określił jako “aż do bólu narodowy”. Wyniki polskich badań powinny zdaniem ministra być popularyzowane w świecie, ale należy skończyć z myśleniem, że “naukowe jest to, co jest napisane po angielsku”.

Zobacz również:

Czarnek: Problem pedofilii jest celowo wykorzystywany do walki z Kościołem

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDevil May Cry 6 dopiero za kilka lat? Capcom poprawia 120 fps na PS5 w Devil May Cry 5 Special Edition
Następny artykułGowin: Pracujemy nad planem rozwoju gospodarki, bo obecna pomoc ma charakter doraźny