A A+ A++

We wrześniu 390 tys. laptopów ma trafić do uczniów IV klas. Według obietnicy rządu w kolejnych latach sprzęty mają dostawać następne roczniki czwartoklasistów.

Ministra edukacji zapytaliśmy, w jaki sposób laptopy od rządu mają pomóc uczniom w edukacji, jak MEiN planuje wykorzystać ten fakt, że każde dziecko w IV klasie będzie miało komputer i czy resort planuje dostosować do tego system nauczania. Usłyszeliśmy, że w szkołach już teraz są komputery i rozdawane laptopy mają być używane głównie w domu.

Po to przeznaczamy środki finansowe na doposażanie szkół, po to są pracownie komputerowe, by w szkołach dzieci korzystały z tych komputerów a te laptopy są do domu. Te laptopy będą własnością rodziców tych dzieci, więc one są do użytku domowego – kilka razy podkreślał minister edukacji Przemysław Czarnek. 

Tyle że jeszcze w lutym nadzorujący program zakupu laptopów minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przekonywał, że plan jest taki, by uczniowskie laptopy zastąpiły wysłużony szkolny sprzęt komputerowy. W szkołach jest około 800 tysięcy komputerów, z tym, że jak wiemy prawie co drugi ma więcej niż 5 lat. To pokazuje, że szkoły nie radzą sobie z tym, żeby na bieżąco wymieniać ten sprzęt. Plan jest taki, żeby każdy uczeń dostał prawdopodobnie swój pierwszy komputer w życiu i to jest prawdziwe wyrównywanie szans edukacyjnych – mówił wtedy Cieszyński.

Laptopy dla IV-klasistów od 2023, choć ustawa mówi o przyszłym roku

Decyzja nauczyciela

Na pytanie, czy zatem dzieci będą musiały przynosić “rządowe” laptopy do szkół, minister Czarnek odpowiada: “O tym zdecyduje nauczyciel”. Wszystko zależy od tego, jak to będzie zorganizowane w każdej ze szkół. Różnie nauczyciele będą do tego podchodzili. Na pewno nie będziemy tego odgórnie ujednolicać – mówi szef MEiN. 

Czy nauczyciel będzie mógł powiedzieć uczniom: Macie laptopy od państwa, proszę je na jutro przynieść? – dopytywał Mariusz Piekarski ministra Czarnka. Ja nie powiem pani nauczycielce Jadwidze Kowalskiej ze szkoły w Gdańsku lub Gdyni, czy ma nakazać albo nie. Ja jestem za tym, żeby ten laptop był do wykorzystania w domu, a w szkole po to wydajemy miliardy, żeby zorganizować pracownię komputerową, a te laptopy, żeby były w domu – odpowiadał Czarnek.

Minister edukacji przekonywał, że w domu uczniowie mogą korzystać z tych komputerów, by odrabiać lekcje lub uczyć się. To przekazanie sprzętu, pomocy dydaktycznej, by mogli odrabiać prace domową w domu – podkreślał.

Ja daję, my dajemy, rząd daje dostęp do nowoczesnej techniki wszystkim uczniom bez względu czy jest bogaty, czy biedny. Moja idea jest taka, że ten laptop powinien być do używania w domu a nie w szkole – dodaje Czarnek.

Uczniowie dostaną laptopy 1 września? Cieszyński: Harmonogram pozwala na to liczyć

Jakie laptopy dostaną czwartoklasiści?

Laptopy, jakie dostaną uczniowie, to model ASUS ExpertBook. Sprzęt ma dostarczyć firma X-KOM. Według ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego koszt jednego komputera to 2952 zł brutto.

Specyfikacja na razie nie jest jeszcze znana, ale na pewno wspomniany laptop będzie miał matową matrycę FULL HD o rozmiarze 15,6 cala. W tym przedziale cenowym można się spodziewać też dysku SSD o pojemności 256 GB oraz procesora jedenastej generacji: Inter Core i3 albo Inter Core i5. Laptop z jednej strony jest bardzo lekki (1,66 kg), z drugiej wytrzymały – posiada standard militarny MIL-STD-810H. Laptop ma też kamerę HD oraz klika przydatnych złączy, a także czytnik kart.

Każdy laptop kupowany w ramach rządowej akcji będzie miał legalny system operacyjny, dostęp do pakietu biurowego i 3-letnią gwarancję. Czas reakcji na zgłoszenie awarii lub usterki nie powinien być dłuższy niż jeden dzień roboczy. Naprawa powinna być zrealizowana w miejscu użytkowania komputera przenośnego (zestawu) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia. W przypadku braku możliwości naprawy w tym terminie powinno być zapewnione urządzenie zastępcze o równoważnych parametrach.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMajówkowe zmiany w kursowaniu MZK
Następny artykułFundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 w powiecie strzelecko-drezdeneckim