A A+ A++

W poniedziałek przed Pałacem Prezydenckim protestowali przedsiębiorcy. Ubrani na czarno z transparentami z napisami “czarna procesja” sprzeciwiali się ograniczeniom gospodarki. – Wolność jest ograniczana, własność jest nam odbierana – mówił Dariusz Grabowski, jeden z protestujących.

Kilkanaście osób zabrało się w poniedziałek około południa przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Postulatami ubranych na czarno przedsiębiorców był sprzeciw wobec obostrzeń i ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki. 

“Czarna procesja” w Warszawie 

– Wolność jest ograniczana, własność jest nam odbierana, bezpieczeństwa nie mamy, a praworządność chyba wszyscy widzimy w jakich jest tarapatach – mówił Dariusz Grabowski, jeden z uczestników “czarnej procesji”.

Dodał, że “dlatego zebraliśmy się tutaj i chcemy rozpocząć ten marsz, tę czarną procesję przez Polskę, w której chcemy obudzić świadomość, że to przedsiębiorcy polscy potrzebują i będą walczyć o swoje prawa, dlatego że bez nich nie będzie ani podatków, ani budżetu, ani silnego państwa”.

Większość uczestników miała ze sobą czarne transparenty z napisami “czarna procesja” i nazwami miast. 

ZOBACZ: Protesty przedsiębiorców we Włoszech. Manifestanci próbowali wejść do budynku parlamentu

– Chcemy brać udział aktywny, my mikro, mali i średni przedsiębiorcy polscy w stanowieniu prawa, które nas dotyczy, memoriał ten prezydent, premier, marszałek Grodzki i marszałek Witek otrzymają jutro na swoje adresy – mówił Jacek Czauderna, jeden z protestujących. 

Nazwa “czarna procesja” to odwołanie do historycznego wydarzenia. Manifestację w 1789 roku zorganizował ówczesny prezydent Warszawy Jan Dekert. Wraz z delegacjami większości miast królewskich Rzeczpospolitej Obojga Narodów próbował wywrzeć presję na obradujący wtedy Sejm (nazwany potem Sejmem Czteroletnim lub Wielkim, którego efektem było uchwalenie Konstytucji 3 maja), by uzyskać szersze prawa dla stanu mieszczańskiego. 

laf/Polsat News, Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBix Aliu: próby uciszania dziennikarzy są zagrożeniem dla fundamentów silnej demokracji
Następny artykułWitaj, majowa jutrzenko… (zdjęcia)