A A+ A++

W dziesięć nowych komputerów stacjonarnych, system antywirusowy oraz wykonanie diagnozy cyberbezpieczeństwa będzie mógł zaopatrzyć się Urząd Gminy Polkowice. Koszty, a więc blisko 100 tys. zł, w całości sfinansowane zostaną z programu „Cyfrowa Gmina”.

– Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku przeprowadziliśmy analizę potrzeb w zakresie cyfryzacji urzędu oraz jej jednostek podległych – tłumaczy Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Dzięki temu określone zostały najpilniejsze z nich – dodaje.

Po pierwsze, najpilniejsza w tym zakresie okazała się wymiana komputerów stacjonarnych na dziesięciu stanowiskach pracujących w aplikacji ŹRÓDŁO. Jest to aplikacja służąca do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych. Urzędnicy pracują aktualnie na komputerach dostarczonych w 2010 roku (dostarczonych w celu obsługi ZMOKU – aplikacji do realizacji zadań w zakresie ewidencji ludności, aktów stanu cywilnego w gminach). Od tego czasu sprzęt znajdujący się w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Polkowice nie był wymieniany.

– Uznaliśmy, że ze względu na długi okres eksploatacji, nieustającą pracę wspomnianych komputerów oraz postęp technologiczny należy je zastąpić nowymi, które pozwolą na zapewnienie poprawności wykorzystania systemu ŹRÓDŁO w Urzędzie Gminy Polkowice, podniesienie bezpieczeństwa cyfrowego przy obsłudze aplikacji i tym samym zdecydowanie wydajniejszą pracę na rzecz mieszkańców gminy – wyjaśnia Łukasz Puźniecki.

Po drugie, ważnym aspektem okazał się zakup dodatkowych modułów systemu antywirusowego w celu zapewnienia cyberbezpieczeństwa oraz wzmocnienia ochrony samorządowych systemów informatycznych. Jest to w sumie 250 sztuk.

– W dobie nieustających atak ataków cybernetycznych zabezpieczenie wszystkich stanowisk komputerowych w system ochrony przed nimi jest niezbędny. Planowane do zakupu moduły systemu antywirusowego zostaną zainstalowane także we wszystkich komputach przenośnych, przeznaczonych do pracy zdalnej dla pracowników urzędu, których posiadamy czterdzieści – mówi burmistrz Polkowic. – Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 oraz w celu zachowania trwałości pracy urzędu posiadanie odpowiednio zabezpieczonego sprzętu do pracy zdalnej stało się koniecznością w celu zachowania trwałości pracy urzędu – dodaje.

Licencja na oprogramowanie antywirusowe wykupiona zostanie na cały okres realizacji projektu, czyli na 18 miesięcy. Zdecydowanie zwiększy ona funkcjonalność obecnie posiadanego systemu.

W terminie pół roku od dnia podpisania umowy o udzielenie grantu przeprowadzona zostanie diagnoza cyberbezpieczeństwa. Trwałość projektu utrzymana będzie przez dwa lata od jego zakończenia, czyli zaakceptowania końcowego rozliczenia. W celu utrzymania efektów projektu opracowana oraz wdrożona zostanie procedura monitorowania utrzymania efektów projektu.

Wsparcie finansowe, jakie gmina otrzymała w ramach projektu „Cyfrowa Gmina” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa V: Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia REACT-EU wynosi dokładnie 98 661,50 zł i w stu procentach pokryje koszty powyższych zakupów.

– To bardzo ważne, że gmina Polkowice, dzięki pozyskaniu tego wsparcia, nie jest zmuszona sięgnąć do własnego portfela. To jeszcze jeden przykład na to, że jesteśmy bardzo skuteczni w pozyskiwaniu kolejnych środków zewnętrznych – kwituje burmistrz Łukasz Puźniecki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł24 stycznia: Spotkanie autorskie – Magdalena Ogórek – Polanica-Zdrój
Następny artykułRekord zakażeń w Niemczech. Szczyt fali ma być w połowie lutego