A A+ A++

Z roku na rok przeprowadza się coraz więcej operacji mastektomii profilaktycznej. Pacjentka musi spełnić ważne kryteria medyczne kwalifikujące ją do takiej procedury – powiedział dr Janusz Sznajder, kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.

Kiedy mastektomia profilaktyczna?

Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór i które spełniają co najmniej jeden z warunków, do których należy m.in. potwierdzona obecność mutacji genów BRCA1/BRCA2 lub potwierdzone przypadki zachorowania w rodzinie.

Rocznie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej przeprowadza się kilkanaście operacji mastektomii profilaktycznej. Widzę tendencję wzrostową – tylko od stycznia tego roku mamy już pięć takich zabiegów, w tym dwa obustronne – poinformował lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej dr Janusz Sznajder.

Co obejmuje zabieg?

Świadczenie obejmuje procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny), rekonstrukcję piersi, znieczulenie do zabiegu oraz opiekę przed – i pooperacyjną.

Pacjentka musi uzyskać także opinię kwalifikującą do operacji od genetyka klinicznego, onkologa klinicznego, chirurga onkologa oraz od psychoonkologa – podkreślił specjalista.

Warto wspomnieć, że opracowano także wskazania dotyczące szpitali, w których mogą być przeprowadzane zabiegi profilaktycznej mastektomii oraz zespołu medycznego, który musi mieć odpowiednie doświadczenie w chirurgii piersi. – Spełnienie wszystkich kryteriów to spory wysiłek, ale na pewno warto się postarać – dodał dr Sznajder.

Z pełną refundacją NFZ

NFZ refunduje zarówno amputację piersi jak i jej odtworzenie. Profilaktyczna mastektomia nie daje całkowitej ochrony przed zachorowaniem, ale pozwala zmniejszyć ryzyko raka piersi o około 95 proc.

– Jeden z bardzo doświadczonych specjalistów powiedział kiedyś, że takie pacjentki to pacjentki na całe życie. Najpierw zastanawiałem się, o co mu chodziło, dziś dobrze to rozumiem, bo zdarza się czasem, że po latach trzeba dokonać korekty np. ze względu na to, że nasze ciało nieustannie się zmienia – zaznaczył chirurg.

Pamiętam panią, u której jako jednej z pierwszych przeprowadziliśmy profilaktyczną mastektomię. Widać było ulgę i radość, której doświadczyła. Wcześniej poznała gorycz leczenia onkologicznego, bo miała chemioterapię, wcześniejszą mastektomię i radioterapię – powiedział dr Sznajder.

100 tys. zagrożonych genetycznie kobiet

Szacuje się, że około 100 tys. Polek jest nosicielkami genu BRCA1 lub rzadziej BRCA2, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Od dziesięciu do dwudziestu procent zachorowań na raka piersi ogółem to zachorowania o podłożu genetycznym. Znalezienie mutacji nie oznacza, że dana kobieta na pewno zachoruje na nowotwór – ryzyko dla każdej pacjentki jest oceniane indywidualnie.

Od stycznia 2019 r. w wykazie świadczeń gwarantowanych znalazła się profilaktyczna mastektomia dla pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi oraz rekonstrukcja piersi po usunięciu gruczołu sutkowego w populacji, w której potwierdzono obecność mutacji BRCA 1/2. W zakresie oceny wyników mastektomii wykazano pozytywną korelację między przeprowadzeniem zabiegu a zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu wszystkich przyczyn w populacji pacjentów z mutacją BRCA 1/2 oraz ze zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu raka piersi w porównaniu do populacji z grupy kontrolnej, w której zastosowano jedynie obserwację.

autorka: Julia Szymańska/ (PAP)

Źródła:

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobosko zapytany o sankcje za zabicie Polaka. “Możemy tylko wezwać Izrael”
Następny artykuł“W Radzie Miasta jest miejsce dla młodzieży” – uważa prezydent Kalisza