A A+ A++

materiał partnera

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest wielkim szokiem dla rodziny. Nagła śmierć – na przykład wskutek wypadku samochodowego – jest jednak szczególnie wstrząsająca. Żałoba potrafi skutecznie wyłączyć z życia. Mimo trudności i ogromnego bólu trzeba jednak zadbać o byt pozostawionej przez zmarłego rodziny. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, by uzyskać odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby w wypadku drogowym.


Czym jest zadośćuczynienie po wypadku samochodowym?

Na początek warto przyswoić sobie kilka podstawowych pojęć, które będą ci towarzyszyć w procesie uzyskania świadczeń tytułem zadośćuczynienia pieniężnego. Takim świadczeniem jest zadośćuczynienie po wypadku samochodowym. Celem takiego świadczenia jest zrekompensowanie wyrządzonych krzywd. W przypadku śmierci osoby bliskiej taką krzywdą jest naruszenie prawa do życia w rodzinie oraz ból i cierpienia psychiczne związane z żałobą. Nie można nie wspomnieć o pogorszeniu się sytuacji materialnej rodziny, pozostawionej przez zmarłego. Świadczenie pieniężne ma zatem pomóc również pod tym kątem.

Ogólnie rzecz biorąc, zadośćuczynienie cechuje się tym, że jest:

Kwestia zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym regulowana jest przepisami prawa, a dokładniej: art. 445 § 1 k.c. odwołujący się do treści art. 444 § 1 KC. Jeśli zaś chodzi o zadośćuczynienie dla bliskich zmarłego – regulacje prawne znajdują się w art. 446 § 3 i 4 KC. W zapisach tych wskazuje się między innymi osoby uprawnione do otrzymania takiego świadczenia.

W przypadku śmierci poszkodowanego są to najbliżsi członkowie rodziny zmarłego: małżonek, dzieci, powinowaci. Co istotne – nie istnieje wymóg istnienia więzów formalnych pomiędzy osobami. Tym samym rekompensatę może otrzymać także konkubent i jego dzieci. Najważniejszy jest stan faktyczny, czyli istnienie rzeczywistych więzi pomiędzy danymi osobami.

Świadczenie tytułem zadośćuczynienia pieniężnego – jak je uzyskać po śmierci bliskiej osoby?

Co to jest odszkodowanie z OC sprawcy wypadku śmiertelnego? Ten rodzaj świadczenia wypłacany jest zazwyczaj z OC sprawcy wypadku. Pamiętajmy, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, które dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego celem jest ochrona uczestników zdarzenia drogowego, a także zminimalizowanie odczuwania skutków wypadku i rozstroju zdrowia. Rekompensata ma naprawić doznaną krzywdę, powstałą na skutek wypadku komunikacyjnego. O takie zadośćuczynienie można się starać, gdy zmarły nie był sprawcą wypadku.

Może się zdarzyć, że sprawca wypadku nie posiada aktualnego ubezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że bliscy nie otrzymają należnego świadczenia. Należy wówczas starać się o otrzymanie zadośćuczynienia z tzw. Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Aby ustalić rozmiar wyrządzonych szkód, niezbędne jest powołanie biegłego sądowego. W przypadku szkód związanych ze śmiercią bliskiej osoby, a więc cierpienia emocjonalnego – jest to psychiatra lub psycholog. Należy pamiętać, że wstrząs po nagłej śmierci poszkodowanego może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu i wywoływać również objawy somatyczne.

Śmierć poszkodowanego to wystarczająca trauma. Nie musisz mieć chęci na batalie przed sądem lub dopełnianie formalności przed ubezpieczycielem. Warto wówczas skorzystać z pomocy Kancelarii odszkodowawczej, która będzie cię reprezentować w przedmiotowej sprawie.

Kancelaria odszkodowawcza Kompensja

Adres firmy:
Kartuska 246, 80-122 Gdańsk

Telefon:
+48 58 500 80 89

Strona WWW:
https://www.kompensja.pl/

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa lata po odwołaniu dyrektora ZUS-u w Kielcach. Centrala zdecydowała, kto będzie kierował oddziałem
Następny artykułOgólnopolski start lubińskich szpadzistów