A A+ A++
fot. materiały prasowe

Dania to kraj, który nie często jest wybierany na zagraniczne wakacyjne destynacje. Wyjątek pośród Polaków stanowi bałtycka wyspa Bornholm słynąca z malowniczych tras rowerowych. Kraj ten kojarzymy przede wszystkim z klockami lego, Hansem Chrisitanem Andersenem, filmowym Gangiem Olsena oraz dość popularną filozofią hygge.

Dania – garść informacji

Królestwo Danii to najmniejsze z państw nordyckich położone na Półwyspie Jutlandzkim i na aż 406 otaczających go wyspach. Jedynie 79 z nich jest zamieszkałych, co sprawia, że kraj ten jest idealnym miejscem na spokojne, pozbawione tłumów wakacje, wyciszenie i „naładowanie akumulatorów”. Dodatkowo do Królestwa należą Grenlandia i Wyspy Owcze – dwa terytoria zależne. Największą wyspą, na której znajdziemy stolicę kraju, Kopenhagę jest Zelandia.

Kraj ten oferuje wiele zróżnicowanych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Można go nazwać także królestwem rowerów – nie tylko Holandia z nich w świecie słynie. W Danii znajduje się ponad 10 tysięcy kilometrów dróg rowerowych – to dużo, zważywszy że jej powierzchnia jest siedmiokrotnie mniejsza od Polski. Poniżej zamieszczamy najciekawsze warte odwiedzenia atrakcje w Danii.

Co zobaczyć w Danii? – najciekawsze atrakcje

Kopenhaga – 5 interesujących atrakcji duńskiej stolicy

Kopenhaga jest niezwykle urokliwą europejską stolicą położoną na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia. Poza Pałacem Amalienborg, czyli siedzibą duńskiego monarchy z wartownikami w bermycach – charakterystycznych czapkach przypominających nakrycia głowy brytyjskich wojskowych, warto odwiedzić także inne ciekawe atrakcje tego miasta. Poniżej zamieszczamy nasze propozycje.

  1. Port Nyhavn – ulica i kanał Nyhavn nie bez powodu znajdują się na większości pocztówek z duńskiej stolicy. Zachwycić mogą kolorowymi fasadami domów, oraz licznymi restauracjami i kawiarniami nadającymi temu miejscu dodatkowego kolorytu i klimatu. Nie zawsze tak było – niegdyś okolica portu pełna była pijaków, prostytutek i różnych szemranych osób.
  2. Syrenka – rzeźba kopenhaskiej syrenki znajduje się przy nadbrzeżu Langelinie i mimo, że nie jest wyjątkowo imponującym obiektem, stanowi symbol stolicy i częsty punkt zwiedzania wśród turystów. Przedstawia tytułową Małą Syrenkę z baśni Hansa Christiana Andersena.
  3. Ogrody Tivoli – to drugi najstarszy na świecie park rozrywki, ale też miejsce wypoczynku mieszkańców stolicy. Założono je w 1843 roku. Miejsce jest otwarte dla wszystkich odwiedzających, a płaci się za możliwość korzystania z każdej z jego atrakcji osobno. Znajdziemy tam między innymi drewnianą kolejkę górską lub karuzelę łańcuchową kręcącą się na wysokości 80 metrów nad ziemią.
  4. Wolne Miasto Christiania – tak naprawdę to osiedle w części dzielnicy Kopenhagi, Christianshavn, której mieszkańcy zobowiązani są do przestrzegania specyficznych zasad i zakazów. Przykładowo – nie mogą mieć samochodów, nie mogą biegać po terenie Christianii, puszczać fajerwerków czy używać ciężkich narkotyków. W dzielnicy natomiast dozwolone jest handlowanie marihuaną czy haszyszem. To niezwykle barwne miejsce zasłynęło jako ośrodek ruchu hippisowskiego i kultury alternatywnej – stanowi obowiązkowy punkt w zwiedzaniu miasta, należy tylko pamiętać, aby nie robić zdjęć jej mieszkańcom.
  5. Muzeum Carlsberga – znajdujący się w oryginalnym browarze Old Carlsberg obiekt przybliża odwiedzającym proces produkcyjny złotego trunku oraz historię tego znanego największego duńskiego browaru.

Wyspa Bornholm

Na jej korzyść poza bliskością naszej granicy przemawia panująca tam cisza i spokój oraz przepiękne krajobrazy i piaszczyste dzikie plaże. Wyspa jest niewielka – zdeterminowani turyści mogą ją objechać dookoła na rowerze w zaledwie jeden dzień (około 105 kilometrów). Poza tym, podobnie jak reszta Danii słynie z wielości tras i ścieżek rowerowych, a wypożyczenie na niej jednośladów nie jest zbyt drogie.

Znajduje się na niej kilka malowniczych miasteczek i wiosek rybackich – największe to Rønne, Aakirkeby, Hasle, Allinge-Sandvig Gudhjem, Nexø czy Svaneke. Warto odwiedzić także ruiny zamku Hammershus, choć jeden z czterech obecnych na wyspie romańskich kościołów rotundowych oraz modernistyczne Bornholmskie Muzeum Sztuki (Kunstmuseum)otoczone przez rozległe pastwiska i pola, gdzie znaleźć można dzieła wykonane przez lokalnych twórców i artystów zainspirowanych miejscową kulturą i przyrodą.

Dojazd – własny transport, samoloty, promy i przewozy do Danii

Do Danii można dojechać samochodem, korzystając z granicy lądowej tego kraju z Niemcami. Oba państwa oferują bardzo rozwiniętą i bezpłatną sieć autostrad oraz dróg ekspresowych. Na wyspę Zelandia można dostać się zarówno drogą lądową od granicy z Niemcami z przejazdem przez płatny most, albo wybierając przeprawę promową z niemieckiego portu Rostock. Przejazd mostem prowadzącym na Fionię jest bezpłatny.

Można wybrać także typowo morską drogę dotarcia do Danii – ze Świnoujścia kursują częste promy do Kopenhagi przez szwedzki Ystad.

Samolotem najlepiej polecieć do Kopenhagi, Aarhus lub Billund, gdzie loty z Polski są bezpośrednie, a najtańsze szczególnie z lotnisk położonych na północy naszego kraju.

Podróż autobusem jest dość ekonomiczną opcją dojazdu do tego kraju, a kursy odbywają się z wielu polskich miejscowości. Przejazd z Warszawy zajmuje około 20 godzin, oczywiście w zależności od miejsca destynacji. Bilety na autobusy do Danii można zarezerwować na stronie przewoźnika autokarowego Sinbad.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrogi zbudowano. A tiry dalej jeżdżą białostockimi osiedlami
Następny artykułFestiwal Nauki w łukowskiej Czwórce