A A+ A++

Chociaż znaleźliśmy go ponad 100 lat temu, to dopiero teraz odkryliśmy skrywaną przez niego tajemnicę – tomografia komputerowa ujawniła, że zabalsamowane szczątki musiały należeć do osoby o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym, bo chroni je aż 49 bardzo cennych amuletów.

Co „złoty chłopiec” ukrywał przez 2300 lat? Naukowcy odpakowali słynną mumię
/SN Saleem/SA Seddik/M el-Halwagy/Ferrari Press /East News

Za sprawą nowoczesnych technologii po raz kolejny dowiedzieliśmy się więcej o niewiarygodnych praktykach pogrzebowych starożytnych Egipcjan, którzy wierzyli, że przejście duszy do życia pozagrobowego to niebezpieczna podróż w zaświaty i wymaga odpowiednich przygotowań. To właśnie dlatego ciało było po śmierci balsamowane, co obejmowało m.in. suszenie ciała, usuwanie organów i bandażowanie z wykorzystaniem aromatycznych substancji, a także wyposażone w niezbędne przedmioty i nie inaczej było w przypadku “złotego chłopca”. A mowa o szczątkach odkrytych w 1916 roku na cmentarzu Nag el-Hassay w południowym Egipcie, używanym w okresie ok. 332-30 p.n.e.

Naukowcy “odpakowali” złotego chłopca. Co znaleźli?

Podobnie jak tysiące innych zachowanych ciał, z których wiele wciąż znajduje się w oryginalnych sarkofagach, zostały one przebadane i umieszczone w Muzeum Egipskim w Kairze. Naukowcy na początku XX wieku nie dysponowali jednak takimi możliwościami technologicznymi jak obecnie, dlatego regularnie wraca się do niektórych eksponatów, aby z ich udziałem dowiedzieć się więcej o starożytnych cywilizacjach. A że rozwijanie zmumifikowanych szczątków jest procesem destrukcyjnym, to ostatnio korzysta się w tym celu z “cyfrowego” odwijania, czyli tomografii komputerowej, która pozwala zajrzeć do środka bez naruszania ciała.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDębicki Środowiskowy Dom Samopomocy: terapia i pomoc w samodzielnym funkcjonowaniu – Serwis informacyjny Miasta Dębica
Następny artykułJakie meble do ogrodu, na taras i na balkon?