A A+ A++

2020-12-27 20:32

publikacja
2020-12-27 20:32

fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Szczepionka na COVID-19 będzie za darmo dla wszystkich osób, którzy są legalnie na terenie Polski i mają uregulowany pobyt posiadając np. kartę czasowego lub stałego pobytu; w tym dla pracowników z Ukrainy – poinformował w niedzielę szef KRPM Michał Dworczyk.

Dworczyk na antenie TVN 24 był pytany m.in. co ze szczepionką dla pracowników z Ukrainy, których setki tysięcy pracuje w Polsce. “Każda osoba, która legalnie przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i ten pobyt ma uregulowany posiadając na przykład kartę czasowego albo stałego pobytu może się zaszczepić. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, więc pracownicy z Ukrainy, czy z innych krajów będą mogli otrzymać bezpłatnie szczepionkę” – odpowiedział szef KPRM.

Dopytany o to, czy w takich przypadkach będzie wymagane pozwolenie o pracę Dworczyk wyjaśnił, że żadne dodatkowe dokumenty – poza tymi potwierdzającymi, że ktoś ma uregulowany pobyt w Polsce – nie będą wymagane. “Nie muszą (te osoby) mieć żadnych dodatkowych dokumentów, żadnego pozwolenia o pracę czy zaświadczenia o studiach, dlatego że pobyt czasowy nie zawsze wiąże się z pozwoleniem o pracę w naszym kraju” – przypomniał.

Dworczyk odniósł się także do kwestii szczepień osób bezdomnych. Poinformował, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich i można będzie się na nią zapisać także będąc nieubezpieczonym. Dotyczy to zatem także osób bezdomnych, które będą mogły się zaszczepić na koronawirusa.

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. (PAP)

autorka: Natalia Kamińska

nmk/ godl/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmierć na wiadukcie odolanowskim
Następny artykułKolejne konkursy skoków w Polsce? Tym razem nie Wisła i Zakopane! “Toczą się rozmowy”