A A+ A++

Na jednej z ostatnich sesji rady miasta była poruszana kwestia braku środków na zagospodarowanie ostatniej trybuny stadionu. Sama konstrukcja jest już właściwie gotowa, ale by mogła być użytkowana, trzeba jeszcze poczekać. Mamy komentarz ze strony spółki oraz magistratu.

Brakuje od 25 do 45 milionów złotych na dokończenie trybuny

Kwota jest duża i, jak tłumaczą włodarze miasta oraz Stadion w Zabrzu Sp. z o.o., oparta jest na szacunkach i zależna od tego, jaki wariant wykończenia zostanie wybrany. By jednak dokonać wyboru, potrzebne będzie finansowanie, a w miejskiej kasie hula wiatr. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie w najbliższym czasie. 

Zadaliśmy ostatni pytanie odnośnie brakujących kwot, licząc na to, że miasto będzie w stanie zdradzić nam, czy udało się podjąć jakieś kroki w tej sprawie. Odpowiedź jest nieco rozczarowująca, choć jej zawartość była dla nas spodziewana. 

Prezydentka Agnieszka Rupniewska podała ostatnio informacje o brakujących kwotach (dość dużych), które miałyby być wykorzystane na zagospodarowanie czwartej trybuny stadionu Górnika Zabrze. Jaki plan na pozyskanie brakującej kwoty – jeśli dobrze pamiętam, chodzi o szacunki od 20 do nawet 45 milionów – ma magistrat i klub? Kiedy będą Państwo w stanie podać konkretne informacje?

Temat ten był obszernie omawiany podczas ostatniej sesji Rady Miasta Zabrze. Jak poinformowała nas spółka Stadion część konstrukcyjna Trybuny Zachodniej stadionu Arena Zabrze jest już gotowa w 100 procentach. Wykonawca zgłosił już odbiór i przekazał dokumentację wykonawczą. Trwają natomiast prace instalacyjne i wykończeniowe czwartej trybuny, które powierzono spółce Mostostal Zabrze GPBP S.A., która 16 kwietnia podpisała umowę ze spółką Stadion w Zabrzu. Zakres działań obejmuje, w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, roboty wykończeniowe, instalacyjne z wyposażeniem obiektu, przyległym zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu oraz modernizacją systemów stadionowych na stadionie. Wedle zapisów umowy, prace powinny zostać zrealizowane w ciągu 11 miesięcy od dnia podpisania umowy – dokładny termin wyznaczono na 15 marca 2025 roku.

Szacowany koszt w/w robót szacowany jest na kwotę od 25 do 45 mln złotych – w zależności od wybranego wariantu. Jeśli chodzi o plan na pozyskanie brakującej kwoty – pracujemy nad realizacją tej inwestycji i nad pozyskaniem funduszy.

Jak więc widać, na część naszego pytania nie udało się uzyskać odpowiedzi. Najprawdopodobniej miasto nie jest jeszcze w stanie podać źródeł finansowania ostatnich etapów tej inwestycji. Nie wiemy, czy będzie to sponsor, środki własne, dofinansowanie rządowe (raczej nie, sądząc po ostatnich informacjach płynących z Chorzowa) czy też kolejna emisja obligacji.

Podobne pytania zadaliśmy równoległe Spółce Stadion, która również nie zdradza żadnych nowych szczegółów. Odpowiedzi udzielił nam dr Maciej Buchalik, Wiceprezes Zarządu Stadion w Zabrzu Sp. z o.o.

Prezydent Agnieszka Rupniewska wspominała, że i miasto i Państwo, jako Spółka Stadion, macie pomysły / pracujecie nad pozyskaniem brakujących środków. Czy mogą Państwo uchylić rąbka tajemnicy? Jakie kroki są planowane, a może jakie zostały już podjęte?

Potwierdzam, prace są w toku, ale precyzyjną informację w tej sprawie przedstawimy po wypracowaniu modelu pozyskania środków.

Skąd tak duża rozbieżność w podanej kwocie? Czy chodzi o jakość wykończenia / skalę?

Wykonawca realizuje umowę z formuje ,,zaprojektuj i wybuduj” i na ten wyłączony zakres jest tworzona obecnie dokumentacja projektowa. Do połowy sierpnia br. będziemy znali szczegółowy kosztorys na każdy z tych elementów. Dotychczasowe wyliczenia opierały się na szacunkach, stąd wspomniana rozbieżność.  

Cóż, czekamy więc na informacje “po wypracowaniu modelu pozyskania środków”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProkuratura w Lublińcu stawia zarzuty celowego uszkodzenia instalacji elektrycznej, która zasilała blok operacyjny szpitala
Następny artykułTo pierwszy taki przypadek. Radni chcą odebrać przyznane miejskie wyróżnienie