A A+ A++

Liczący ok. 1000 lat artefakt, który sklasyfikowano jako skarb z czasów wikingów, został przypadkiem odkryty przez mężczyznę, który prowadził poszukiwania z wykrywaczem metali.

Podłużny obiekt, podobny do tych ze zdjęcia, znalazł pewien mężczyzna prowadzący poszukiwania z wykrywaczem metali. Zdj. ilustracyjne.
/ALGORIDDIM, CC BY 3.0 /Wikimedia

Co rusz z Polski oraz innych rejonów świata docierają informacje o nowych odkryciach. Przyczyniają się do nich nie tylko specjaliści z zakresu dziedzin takich jak np. archeologia czy antropologia, ale i przypadkowi spacerowicze, albo hobbyści, którzy zajmują się detekcją. 

Choć wśród wielu osób pasja, jaką jest eksploracja terenu z wykorzystaniem wykrywacza metali, odbierana jest dość kontrowersyjnie, to już wiele razy dzięki właśnie takim zabiegom udało się namierzyć wyjątkowe artefakty z przeszłości. 

Do takich znalezisk dochodzi w różnych częściach świata – tym razem na ciekawy obiekt z czasów wikingów natknął się pewien mężczyzna, który przeczesywał Wyspę Man na Morzu Irlandzkim. John Smart detekcją zajmuje się od ponad 40 lat i jak twierdzi, nigdy nie znudzi mu się dreszcz emocji związany z możliwymi odkryciami. Tym razem Smart namierzył coś, co wkrótce okazało się być… skarbem. 

Smart nie spodziewał się, że znaleziony przez niego podłużny kawałek metalu, podobny do tych ze zdjęcia głównego, zostanie uznany za skarb. Jednak po przekazaniu artefaktu przedstawicielom Manx National Heritage okazało się, że jest to sztabka srebra (88 proc.), która liczy ok. 1000 lat i waży 10,53 grama, a zgodnie z ustawą każdy artefakt zawierający co najmniej 10 proc. metali szlachetnych i niemający identyfikowalnego właściciela jest uważany właśnie za skarb. Tym sposobem John Smart przypadkiem odkrył skarb wikingów.

Sztabka wiąże się z działalnością handlową wikingów

Ta konkretna sztabka jest cała, ale podobne sztabki znajdowano także pocięte – są to ślady po transakcjach finansowych. Allison Fox, kurator ds. archeologii dziedzictwa narodowego Manx, powiedziała:

– Sztabki takie jak ta były używane w świecie wikingów do handlu. Sztabki były ważone i sprawdzane, aby upewnić się co do zawartości srebra i były wykorzystywane w części lub w cał … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTesla otworzyła kolejny salon w Polsce. Katowice nowym punktem na mapie
Następny artykuł“Budynek Archiwum Państwowego w Radomiu oczami uczniów” – Wręczenie nagród (zdjęcia)