A A+ A++
fot. ZielonaNews.pl

Tzw. zielone przystanki to pomysł, który pojawił się w budżecie obywatelskim. W sierpniu ubiegłego roku odbyły się konsultacje, dzięki którym mieszkańcy mogli wpłynąć na wygląd tych przystanków. – Na jakim etapie są prace? – o to zapytaliśmy radnego Pawła Zalewskiego, który zgłosił projekt do budżetu obywatelskiego.

W sierpniu ubiegłego roku zielonogórzanie zdecydowali, gdzie powstaną zielone przystanki. Głosowali także na to, jak takie przystanki miałyby wyglądać (czytaj więcej: Zielonogórzanie wybrali Zielone Przystanki. Gdzie się pojawią? (WIZUALIZACJE)). Największe poparcie uzyskał projekt przystanku przy ul. Boh. Westerplatte i ten przy Elżbietankach. – Oba uda się zrealizować. Łączna kwota inwestycji to 200 tys. zł – poinformował nas Paweł Zalewski, radny miasta.

Projekt zielonych przystanków w Zielonej Górze jest już gotowy. Co dalej?

Projekt funkcjonalno-użytkowy jest już gotowy. –  Zgodnie z informacjami, które miesiąc temu uzyskałem od ZGK, to trwa przygotowanie dokumentów do przetargu  – informuje P. Zalewski. Podkreśla jednak, że proces jest czasochłonny. – Dla porównania podobny pomysł został dopiero w tym roku zrealizowany we Wrocławiu, ale prace trwały od 2017 roku – informuje P. Zalewski. Na tempo prac wpłynie także pandemia. – Obecna sytuacja też nie jest obojętna dla projektu – zapowiada Zalewski. – ZGK informował mnie miesiąc temu, że projekt powinien zostać zrealizowany do końca roku – wyjaśnia nam P. Zalewski. (O to czy sytuacja się zmieniła i kiedy zostanie ogłoszony przetarg pytaliśmy także w ZGK. Czekamy jednak na oficjalne stanowisko. Jak takie się pojawi, to poinformujemy)

Zielone przystanki to nie tylko roślinność

Projekt zielonych przystanków zakłada nie tylko zasadzenie roślinności. W przypadku przystanku przy Elżbietankach konieczna będzie także wymiana wiaty i siedzisk. – Te elementy są stare i zniszczone. Jeśli mielibyśmy sadzić tylko roślinność to koszt takiej inwestycji byłby znacznie mniejszy, a samą zieleń można by było posadzić na większej ilości przystanków. Chcemy jednak zrobić to od podstaw, kompleksowo, dzięki czemu dłużej nam posłuży – wyjaśnia Zalewski.

Przystanek przy DT Centrum będzie zielony

Przypomnijmy, że w sierpniu mieszkańcy wybrali to jak ma wyglądać przystanek przy DT Centrum. Jak informował magistrat głównym elementem roślinnym przystanku będzie wertykalny ogród ukształtowany w zieloną ścianę.

fot. Urząd Miasta/ projekt Agnieszka Kochańska

Konstrukcja ściany będzie niezależna od wiaty przystankowej. – Rośliny dobrane do kompozycji eksponowane będą na dwóch stanowiskach: słonecznym i zacienionym. Rośliny budujące ściany będą miały w większości zielone liście, zdobią je przez cały rok. Duża różnorodność roślin zapewni aspekt ozdobny, ich różne okresy kwitnienia nadadzą miejscu zmienność w czasie całego okresu wegetacyjnego. Wszystkie rośliny dobrane do projektu będą wieloletnie i dostosowane do trudnych warunków miejskich. Ogrody wertykalne będą wyposażone w system automatycznego nawadniania – czytamy w opisie projektu.

Będą drzewa i zdrój z wodą pitną

Będzie też miejsce na drzewa. – Będą to drzewa o pokrojach kolumnowych z koronami od samej ziemi. Przestrzeń pod drzewami obsadzona będzie bylinami i tulipanami botanicznymi. Proponowany gatunek to wiśnia piłkowana „Amonogawa”. Przestrzeń pod drzewami obsadzona będzie bylinami i tulipanami botanicznymi. Bardzo ozdobny efekt kwitnienia drzewa będziemy podziwiać w maju. Jesienią przepięknie przebarwi się na pomarańcz i czerwień. Drzewo nie wydaje owoców – wyjaśnia magistrat.  Wyposażenie przystanku będzie uzupełnione o dodatkowe ławki, tzw. poczekajki, zdrój z pitną woda i ładowarki urządzeń elektronicznych. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości technicznych dla sadzenia drzew w gruncie, proponuje się postawienie dużych pojemników dla drzew w formach naturalnych. Dla przystanku przy Bohaterów Westerplatte dedykowany jest Amelanchier lamarcki – świdośliwa Lamarca.

Zielony przystanek przy Elżbietankach

Przystanek znajduje się przy skwerze K. Lisowskiego. Rośnie tam tzw. wysoka zieleń, ale samo miejsce oczekiwania na autobus jest bardzo narażone na negatywne oddziaływanie wiatru, słońca i deszczu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzemytnicy ukryli kokainę w bananach. Paczki były znaczone Minionkami
Następny artykułSymboliczne “otwarcie” nowego bloku MPGM