A A+ A++

O tym czym tak w właściwie jest terapia zajęciowa, w jakich przypadkach się ją stosuje i co dają właściwie i długofalowo prowadzone zajęcia rozmawiamy z Katarzyną Kowalską z Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu.

Terapię zajęciową stosuje się podczas rehabilitacji pacjentów z niepełnosprawnościami – intelektualnymi i fizycznymi, z seniorami i najmłodszymi pacjentami. Ma na celu nie tylko podniesienie stopni sprawności i samodzielności, ale i wsparcie wewnętrznych potrzeb pacjentów. Co to oznacza w praktyce?

Osoby nieśmiałe zyskują dzięki niej możliwość społecznego otwarcia się, starsi pacjenci mogą przez nią odzyskać sprawczość i przełamać samotność, a dzieci wspiera ona w wierze we własne możliwości oraz wskazuje pola nowych zainteresowań. W skrócie: terapia zajęciowa ma na celu ogólnie pojętą poprawę komfortu życia.

Jakie zachowania mogą sugerować potrzebę wdrożenia terapii?

Jest ich wiele. Najczęściej zauważalne są jednak trudności w relacjach społecznych, manifestowanie obojętności, kłopoty w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, niechęć wobec zabawy z innymi dziećmi, zaburzenia mowy lub całkowity jej brak,  osłabiona siła mięśniowa motoryki małej, nieprawidłowa postawa siedząca, niewłaściwy chwyt narzędzi piśmienniczych. To i wiele innych czynników powinno wzbudzić naszą czujność.

Ile powinna trwać taka terapia by zauważyć długofalowe efekty?

Jest to indywidualne podejście do każdego podopiecznego. U jednych widać efekty terapii po kilkunastu zajęciach, ale w większości przypadków jest to długotrwały proces. Terapia może trwać rok, dwa – zależnie od zdefiniowanego problemu, celów i przebiegu terapii.

Jakie są sposoby takiego leczenia?

Do usprawniania dochodzi się różnymi metodami. Należą do nich m.in. ergoterapia, czyli praca (lepienie naczyń, szycie, plecenie), arteterapia, czyli sztuka (malowanie, słuchanie i układanie muzyki, odgrywanie ról), estetoterapia (kontakt z estetycznym otoczeniem, przyrodą), socjoterapia polegająca na zabawie i rekreacji, kinezyterapia, która poprzez gimnastykę czy taniec skupia się na przełamywaniu lęków i napięć oraz relaksacja poprzez zajęcia oddechowe i masaże obniżające stres.  

Jak wyglądają zajęcia w Centrum Rehabilitacji?

Są prowadzone przez dwie terapeutki. Zajęcia zarówno indywidualne jak i grupowe mają na celu: rozwój sprawności motoryki małej, samodzielność w zakresie czynności dnia codziennego, usprawnianie i doskonalenie sprawności manualnej, poprawę funkcji poznawczych tj. percepcji wzrokowej, słuchowej, naukę panowania i radzenia sobie ze stresem, naukę empatii, rozwijanie zainteresowań, poznawanie nowych technik wykonywania prac, naukę gospodarowania wolnym czasem. To jednak tylko część celów spośród wielu, które realizujemy na zajęciach terapii zajęciowej z naszymi podopiecznymi. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

Niektóre z prac pacjentów.

Autor: M R
/ Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEpiskopat przeciwny planowanym zmianom w szkołach
Następny artykułOgłoszono przetarg na remont Ratusza w Nowym Sączu