A A+ A++

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

VR, czyli wirtualna rzeczywistość, z angielskiego Virtual Reality to nic innego jak przedstawienie świata wirtualnego za pomocą technologii informatycznej. W skrócie mówiąc jest to technologia, która polega na komponowaniu sztucznego obrazu przedmiotów, przestrzeni lub zdarzeń i zostaje przedstawiona użytkownikom za pomocą specjalnych gogli VR i słuchawek. W ten sposób osoba, która ogląda film VR z pomocą aplikacji 360 może poczuć się tak jakby była w innym świecie. Użytkownik może poczuć się kimś innym i znaleźć się w miejscach, o których nawet mu się nie śniło.

Jak działa VR?

Na początku należy wspomnieć słówkiem jak ta wirtualna rzeczywistość została stworzona. Otóż na całą filozofię tego wszystkiego składa się zrozumienie specyfiki człowieka. A jak wszyscy wiemy, wszystko poznaje się za pomocą zmysłów. Po coś ma się wzrok, słuch, smak, dotyk czy węch. W ten właśnie sposób skonstruowano to działanie, które miało na celu oszukanie zmysłów człowieka. Powstały okulary, zwane goglami VR, które można powiedzieć odcinają człowiekowi otoczenie, które znajduje się wokół. Nie można jednak zapominać o tym, że wszystko opiera się na oprogramowaniu, które oddziałuje na działania użytkownika wykonywane w tym prawdziwym świecie. W ten sposób można doświadczyć miłych i w pełni naturalnych wrażeń. Należy również wspomnieć, że z czasem pojawiają się na rynku dodatkowe rozwiązania, takie jak słuchawki czy też rękawice, które jeszcze bardziej oddziałują na zmysły człowieka. Krótko to streszczając, to wirtualna rzeczywistość przedstawia świat wirtualny, który użytkownik może odkrywać i wchodzić z nim w interakcje. Ponadto cały obraz przedstawiony jest w zależności od wykonywanego ruchu przez użytkownika. A więc jeśli spojrzy on w dół to obraz w tym filmie również będzie skierowany w dół. Więc można wysnuć z tego wniosek, że ten wirtualny obraz można podziwiać z różnych perspektyw.

Gdzie swoje zastosowanie ma wirtualna rzeczywistość?

VR można wykorzystywać nie tylko na potrzeby doświadczeń związanych z fizjonomią człowieka, ale również ma to swoje zastosowanie w rozrywce, a więc w skład wchodzą wszelkiego rodzaju gry video, edukacja, architektura, marketing czy nawet medycyna a nawet pozwala na wirtualny spacer. Ponadto należy podkreślić, że wirtualną rzeczywistość wykorzystuje się również do szkoleń. Należy przyznać, że dzięki takim działaniom łatwiej przyswoić jakąś wiedzę niż siedzieć z nosem w kilkutomowej książce. A to dlatego, że VR pobudza wszystkie zmysły i oddziałuje na różne bodźce.

Wirtualna rzeczywistość – podsumowanie

Tak na koniec warto jeszcze wspomnieć, że to działanie wirtualnej rzeczywistości okazuje się być dobrym pomysłem nie tylko w branży rozrywkowej, w której najlepiej się realizuje, ale tak jak już wspomniano w sferze edukacyjnej. Coraz częściej wykorzystywane są takie działania w szkołach czy też na szkoleniach, gdzie można sobie łatwiej przyswoić pewne czynniki. VR jest skonstruowany tak, aby wzbudzić w człowieku wszystkie jego zmysły, dlatego można jednoznacznie stwierdzić, że wirtualna rzeczywistość jest pewnym przygotowaniem osób do tego co czeka ich w niedalekiej lub dalekiej przyszłości.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSeksualna afera w Korei Południowej
Następny artykuł30. rocznica pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych.