A A+ A++

Urządzenia służące do wymiany ciepła mają zastosowanie w wielu branżach między innymi w budownictwie i przemyśle. Różnią się od siebie konstrukcją, ale i sposobem działania, dlatego należy je odpowiednio dobrać, by uzyskać maksymalne efekty. Jak działają i na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Zasada dziania wymienników ciepła

Wymienniki ciepła działają na zasadzie wymiany płynów lub gazów o różnych temperaturach. Rozróżnić można urządzenia bezkontaktowe, są to między innymi:

  • regeneratory
  • rekuperator

Ponadto dostępne modele kontaktowe, w których czynniki łączą się ze sobą, czyli np.:

  • cieczowo-gazowe
  • cieczowo-parowe

Ich praca może odbywać się przy ustalonej wymianie ciepła i w urządzeniach o ciągłym działaniu, dlatego najlepiej sprawdzą się w przemyśle. Z kolei dla potrzeb indywidualnych idealne będą wymienniki ciepła Hexonic o nieustalonym działaniu, które wyróżnia możliwość pracy okresowej albo jednorazowej.

Gdzie najczęściej stosowane są wymienniki ciepła?

Wymienniki ciepła znajdują zastosowanie zarówno w ogrzewaniu, jak i ekonomicznym chłodzeniu budynków bądź urządzeń. Świetnie sprawdzają się w systemach ciepłowniczych i mieszkaniowych węzłach cieplnych. Dzięki nim maksymalnie zredukowana jest utrata ciepła, a rachunki za prąd zmniejszone.

Jeśli chodzi o rozwiązania do domu, znakomicie nadają się do ogrzewania podłogowego, czy wody użytkowej. Co więcej, dostosowane są do przyłączenia z kotłami paliw lub gazowymi oraz kolektorami. Dołączone do ogrzewania centralnego zapewniają wydajność i oszczędność na najwyższym poziomie.

W przypadku rozwiązań przemysłowych wachlarz opcji jest bardzo szeroki. Najczęściej wykorzystywane są w instalacjach chłodzących np. chłodnice oleju. Równie często spotykane są lodówkach przemysłowych i klimatyzatorach. Ponadto służą doskonale do wymiany ciepła w procesach przemysłowych, dzięki czemu przebiegają one znacznie szybciej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wymiennika ciepła?

Jedną z najważniejszych cech, którą powinno się wziąć pod uwagę, jest budowa urządzenia do wymiany energii cieplnej. Wśród dostępnych są:

  • płaszczowo-rurowe
  • płaszczowo-rurowe z wężownicą
  • płytowe skręcane
  • płytowe lutowane
  • dry coolery

Najczęściej spotykane składają się z rur lub płyt. Zaletą tych płytowych jest nieduży rozmiar, wysoka wydajność i wytrzymała konstrukcja. Z kolei egzemplarze z rurkami gwarantują niskie koszty eksploatacji i dużą skuteczność. Dodatkowe dla użytkowników, którzy cenią łatwy montaż polecane są wszechstronne wymienniki ciepła Hexonic z karbowanymi rurkami.

Wymienniki ciepła – efektywna i ekonomiczna praca

Urządzenie służące do wymiany energii cieplnej są przeznaczone dla domu, jak i przemysłu Zainstalowane pomogą w skutecznych chłodzeniu lub ogrzewaniu pomieszczeń, sprzętów i bieżącej wody, przy minimalnej utracie energii o każdej porze roku. Odpowiednio dobrany wymiennik ciepła przełoży się na wydajną pracę przez cały okres eksploatacji, dlatego warto rozważ jego założenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWcześniej śledził Elona Musk, teraz ma duży powód do zmartwienia
Następny artykułTrzaskowski w USA. Aktywiści: ma serce do polityki międzynarodowej, a nie do miasta. Poseł Sterczewski: Sorry, to chyba lekka przesada