A A+ A++

Jak co roku, sokólscy policjanci spotykają się z najmłodszymi, by rozmawiać w jaki sposób czas odpoczynku od szkoły spędzić mądrze i bezpiecznie. Tym razem dzieci miały również okazję przekonać się jak wygląda pojazd operacyjny funkcjonariuszy Straży Granicznej.


Mundurowi z sokólskiej komendy odwiedzili w poniedziałek dzieci i młodzież spędzające czas na półkoloniach. Podczas wizyty funkcjonariusze rozmawiali z najmłodszymi o ich bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Ferie zimowe to dla dzieci przede wszystkim czas relaksu i zabawy. Niestety wtedy też dochodzi do wielu wypadków spowodowanych lekkomyślnością młodych ludzi. Mundurowi informowali dzieci o zagrożeniach, na jakie są narażone bawiąc się na podwórku bez opieki osoby dorosłej. Zwracali uwagę na niebezpieczeństwa związane z zabawą w pobliżu zbiorników wodnych, przestrzegając przed niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne.

Takie wizyty są także doskonałą okazją, by po raz kolejny przypomnieć najmłodszym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, co jest bardzo ważne zwłaszcza w okresie zimowym. Dodatkową atrakcją był pojazd operacyjny Straży Granicznej, który dzieci mogły z bliska obejrzeć.

Oto najważniejsze zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku:

Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie czy gałęzie drzew. Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru. Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.

Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.

Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe.

Bawiąc się śnieżkami, zachowaj ostrożność. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała. Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego i jest naruszeniem przepisów prawnych.

Gdy jeździsz na łyżwach, korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów i rzek.  Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. 

Zawsze informuj rodziców lub opiekunów gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.

Nigdy nie oddalaj się z osobami obcymi, osobom takim nie otwieraj też drzwi domu czy mieszkania.

Po zmroku noś odblaski, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodź wyłącznie w miejscach oznaczonych.

sokolka.policja.gov.pl
opr. (or)

Zdjęcia – sokolka.policja.gov.pl:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmierć Agnieszki z Częstochowy. Przejmujące słowa siostry zmarłej i protest pod Trybunałem Julii Przyłębskiej
Następny artykułKto może wybudować bez formalności dom do 70 mkw.? MRiT odpowiada