A A+ A++

Badacze z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, instytucji organizującej wystawę, jeździli na Syberię przez trzy lata. Tam zbierali pamiątki i słuchali historii przekazywanych z ust rdzennych mieszkańców. Wyprawy te, jak i badania archiwalne z innych kolekcji syberyjskich, pozwoliły rozwiązać kilka zagadek.

Powroty z zesłania

– Wystawa bazuje na wynikach współczesnych badań terenowych na Syberii prowadzonych przez MEK w latach 2016-2019. Projektem kierowała prof. UJ dr hab. Grażyna Kubica-Heller, a badania prowadzili Andrzej Dybczak, Jacek Kukuczka i Magdalena Zych – wyjaśnia Anna Zabdyrska, autorka aranżacji wystawy.

O szczegółach etnograficznych śledztw możemy przeczytać na stronie muzeum, a pamiątki z wypraw obejrzeć na żywo. – Na wystawie zobaczymy to, co przywieźli z Syberii ludzie powracający z zesłania, będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa. Było to w czasach, gdy dziećmi byli dziadkowie dzisiejszych dziadków – podkreśla autorka.

Ubiory, amulety

Wystawa obejmuje przywiezione z Północy futrzane ubrania, postaci morskich myśliwych siedzących w maleńkich kajakach, arkan do kierowania stadem reniferów, inuickie amulety oraz ślubny strój kobiecy, będący także ubiorem szamanki.

Wystawę „Syberia. Głosy z Północy” można oglądać od dziś do 31 sierpnia 2021 roku w Domu Esterki (Krakowska 46). Szczegóły: etnomuzeum.eu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgłoszenie PGK w Brzozowie
Następny artykułAgenci CBA zatrzymali w Krakowie kolejne dwie osoby