A A+ A++

Kowalstwo to metoda obróbki metali, która wykorzystuje ich niesamowitą plastyczność. To dzięki plastyczności, możemy zmienić dowolnie kształt obrabianego kawałka metal. W zasadzie to prawie wszystkie metale, poza rtęcią używane w technice są ciałami stałymi. Absolutnie wszystkie są plastyczne, ale większość z nich za mało, aby można było przeprowadzić skutecznie obróbkę przez kucie. Plastyczność metali się zwiększa razem ze wzrostem temperatury. Zatem gdy podgrzewamy metal, to zwiększamy także jego plastyczność oraz także kowalność (możliwość obróbki poprzez kucie).

Metalami najczęściej używanymi w kowalstwie, także w artystycznym kowalstwie są: stal oraz różnego rodzaju uszlachetnione jej gatunki, brąz, miedź czy też rzadziej szlachetne metale jak złoto czy też srebro. Kowalstwo, w którym są wykorzystywane metale szlachetne to raczej jest jubilerstwo. Aby móc zmienić kształt obrabianego kawałka metalu, podgrzewa się go najczęściej do temperatury odpowiedniej, tak zwanej temperatury kucia. Na przykład dla metalu stali temperatura kucia się mieści pomiędzy 900 a 12000 stopni Celsjusza.

Jakich narzędzi potrzebuje kowal?

Dwa podstawowe narzędzia kowala to kowadło oraz młotek. Kowadła, jak i także młotki, występuję w bardzo wielu rozmiarach oraz kształtach. Użycie młotka w odpowiednim kształcie czy też o odpowiedniej wadze zależne jest od konkretnego rodzaju obróbki, której chce dokonać kowal.

Innym narzędziem, a tak naprawdę urządzeniem, jest kowalskie palenisko. To właśnie w palenisku, spalając paliwo w postaci drzewnego węgla, kamiennego węgla czy też koksu, istnieje możliwość podgrzania metalu temperatury żądanej. Typowe kowalskie palenisko posiada nadmuch powietrza przeznaczone do podsycania ognia oraz także wyciąg spalin razem z kominem.

Kowal będzie potrzebował także specjalnych kleszczy kowalskich (szczypiec) do trzymania kawałka metalu rozgrzanego. Przydadzą się także przecinaki różnego rodzaju, podstawki, przebijaki, foremniki czy też nadstawki. Dzięki nim detalowi obrabianemu możemy nadać kształt oczekiwany oraz wymiar.

Co więcej kowalowi się przyda również mocne oraz jednocześnie odporne na uderzenia, kowalskie imadło. Współczesny kowal również korzysta z narzędzi oraz z urządzeń, które są napędzane energią elektryczną O czym mowa? Mowa o szlifierce, wiertarce, szlifierce kątowej, młotach sprężarkowych czy też młotach resorowych.

Bardzo kontrowersyjnym dla niektórych z nas urządzeniem jest dzisiaj używana przez kowali spawarka. Wiele osób jest zdania, że spawarki są po prostu narzędziami bardziej ślusarskimi niż narzędziami kowalskimi. Wielu ekspertów jest także zdania, że kowal powinien łączyć detale przy użyciu kowalskich technik jak chociażby nitowanie, zgrzewanie kowalskie czy też łączenie skuwkami, a więc opaskami.

Jak widać na powyższym narzędzi, z których korzysta kowal jest całe mnóstwo. Jedne z nich są niemal obowiązkowe, a inne są mniej popularne. Każdy kowal wie jakie jest jego zapotrzebowanie.

Zawód kowala w dzisiejszych czasach jest nieco mniej popularny. Wiele osób nawet uważa, że zawód ten jest całkowicie niepotrzebny. Musimy mieć na względzie, że osoby w ten sposób myślące są w olbrzymim błędzie. Jest to ważny zawód, bez którego trudno było wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w wielu sprawach. Pamiętajmy, że należy doceniać każdy zawód. Wszyscy są potrzebni. Nie ma zawodów mniej czy też bardziej potrzebnych. Zapamiętajmy sobie to i doceniajmy również kowali.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMeble do restauracji w stylu loftowym – dobierz odpowiednie stoły i krzesła
Następny artykułSprzedaż uszkodzonego pojazdu, a problem z odszkodowaniem OC