A A+ A++

Drewno to materiał, z którym łatwo i przyjemnie się pracuje, dlatego proste ozdoby oraz zabawki wykonamy nawet w domowych warunkach. Wystarczą odpowiednie narzędzia oraz zapał do pracy. Przedstawiamy pomysły na ozdoby oraz zabawki DIY dla miłośników majsterkowania.

d3alc2v

Artykuł sponsorowany

Co może przydać się do robienia ozdób z drewna? Jakie drewno wybrać na ozdoby i zabawki do domu, a jakie do ogrodu?

Jakie narzędzia będą nam potrzebne podczas przygody z własnoręcznym wykonywaniem drewnianych ozdób? Na pewno przydadzą się:

d3alc2v

pistolet do klejenia na gorąco i naboje – przyda się do szybkiego, niemalże niewidocznego łączenia elementów bez gwoździ i śrubek;

papier ścierny, szlifierka lub urządzenie do polerowania na sprężone powietrze – do wykończenia dekoracji, aby były estetyczne i bezpieczne w użytkowaniu. Dzięki szlifierce uzyskamy o wiele gładszą powierzchnię bez drzazg i zadziorów. Urządzenie do polerowania pozwoli nam dotrzeć do zakamarków, przetrzeć frezy i dekoracyjne ornamenty;

wiertarko-szlifierka lub urządzenie do grawerowania – będą potrzebne, jeśli planujemy rzeźbienie w drewnie. Dzięki tym urządzeniom zrobimy np. wzorki na figurkach lub wytniemy inicjały na ramkach;

pędzel i farba lub lakier do drewna – ozdoby i zabawki domowej roboty dobrze jest zabezpieczyć specjalną farbą, lakierem lub bejcą. Kolorowe farby przydadzą się zwłaszcza do malowania zabawek. Przyda się wtedy bardziej precyzyjny, cieńszy pędzel;

d3alc2v

ołówek i poziomica – pomogą w zaznaczaniu i równym rozrysowaniu miejsc cięcia drewna lub łączenia elementów;

odkurzacz – dobrze, jeśli podczas pracy przy drewnie będziemy szybko usuwać wióry. Dzięki temu będziemy bardziej precyzyjni oraz zachowamy porządek w domowym warsztacie;

wiertarko-wkrętarka i wkręty do drewna – przydadzą się, jeśli będziemy chcieli połączyć drewniane elementy bez użycia kleju na gorąco. Wykorzystamy np. do wykonywania ozdób do ogrodu;

pilarka lub wyrzynarka – w zależności od potrzeb oraz specyfiki pracy nad daną ozdobą lub zabawką, przydać może się urządzenie, dzięki któremu wytniemy potrzebne elementy.

Narzędzia do majsterkowania dobrej jakości i w dobrej cenie oferuje marka Parkside, do nabycia w stacjonarnych i internetowych sklepach Lidl. Oprócz tego będzie nam też potrzebne drewno. W sklepach budowlanych najłatwiej dostępne i najtańsze jest drewno sosnowe. Jest ono też miękkie, dlatego nie sprawia problemów przy obróbce i cięciu. Jego wadą jest jednak delikatność: na niezabezpieczonej lakierem sośninie łatwo powstaną rysy, niepomalowane drewno może też zżółknąć. Pamiętajmy, aby nie używać do niego bejcy, ponieważ jej nie chłonie. Wybierzmy sosnę na ozdoby do domu i zabawki oraz jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z majsterkowaniem.
Na ozdoby do ogrodu lepiej wybrać drewno z tartaku. Odpowiednia będzie lipa lub bardzo trwały buk czy dąb. Pięknym kolorem zachwyci modrzew (nabierze czerwonego odcienia) lub olcha (z biegiem czasu stanie się różowa). Wiele ozdób zrobimy również z krążków drewna. Możemy je wyciąć sami piłą lub pilarką lub kupić gotowe w sklepie.

d3alc2v

Pilarka czy wyrzynarka – czym ciąć drewno?

Najbardziej odpowiednimi narzędziami do cięcia drewna na elementy potrzebne do wykonania wielu ozdób do domu i ogrodu będą wyrzynarki i pilarki. Początkującym może wydawać się, że są to narzędzia specjalistyczne i trudne w obsłudze. W sklepach znajdziemy jednak takie modele, które doskonale sprawdzą się w domowym warsztacie – polecamy zwłaszcza markę Parkside, dostępną w sklepach stacjonarnych Lidl i online na lidl-sklep.pl. Na co się jednak zdecydować: pilarkę czy wyrzynarkę? A może potrzebne będą oba elektronarzędzia? Wybór zależy od tego, co planujemy zrobić z drewna i jaki rodzaj cięcia tego materiału nam wystarczy.
Pilarka (inaczej piła tarczowa) sprawdzi się przy precyzyjnym cięciu w linii prostej i przyda, jeśli będziemy chcieli np. zrobić tradycyjną ramkę na zdjęcia, prostokątny kwietnik lub samodzielnie pociąć drewno na plastry. Wyrzynarka sprawdzi się przy bardziej fantazyjnych kształtach. Dzięki niej wytniemy np. figurki zwierzątek lub przytniemy kawałek deski do wybranego kształtu.

Co można zrobić z drewna – ozdoby z drewna do domu

Ozdoby z drewna są tak uniwersalne, że sprawdzą się w każdym wnętrzu. Ocieplą jego atmosferę i nadadzą mu naturalnego, organicznego i przytulnego charakteru. Prawdopodobnie dlatego stały się tak modne i od lat nie nudzą się projektantom. Przybyły do nas również z trendem na przedmioty w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Łatwo wykonać je w domu. Przedstawiamy kilka inspiracji dla początkujących majsterkowiczów i prawdziwych pasjonatów DIY:

• drewniane podstawki
Z drewnianych plastrów, które kupimy lub przy pomocy pilarki wytniemy z drewna, można zrobić dekoracyjne podstawki pod szklanki lub zastawę stołową. Duże, przekraczające średnicę talerza, możemy po prostu przetrzeć szlifierką (będzie lepsza od papieru ściernego, ponieważ pozostawi gładką i prostą powierzchnię) i pomalować lakierem lub bejcą. Jeśli lubimy wzory, możemy wykorzystać kolorowe farby do drewna. W ten sposób możemy np. namalować swoje inicjały lub napisać cytaty z ulubionych książek lub wierszy.

Jeśli mamy do dyspozycji mniejsze krążki drewna, połączmy je przy pomocy kleju na gorąco. Wystarczy posmarować nim bok okręgu i przykleić do kolejnego, tworząc podstawkę dowolnego kształtu. Aby uzyskać kwadrat, po wyschnięciu kleju, możemy dociąć boki pilarką lub wyrzynarką. Całość dobrze też przetrzeć papierem ściernym lub – dla większej precyzji – szlifierką oraz pomalować. Pod podstawki warto też klejem na gorąco przykleić filc.

• ramki z drewna
Z drewnianych krążków w podobny sposób wykonamy także ramki do zdjęć, luster lub obrazków. Wykorzystać możemy również resztki listewek lub nawet połączone ze sobą i pomalowane patyczki do lodów.

Odwiedź WP na Insta

• świeczniki z drewna
Jeśli mamy do dyspozycji grubą, ładną gałąź, możemy wykonać z niej świeczniki lub lampiony. Możemy po prostu wyciąć w niej otwory na świeczki lub przyciąć i stworzyć pojedyncze podstawki:

materiały partnera

Odwiedź WP na Insta

• dekoracje na ścianę z drewna
Modną dekoracją do domu jest obraz, który można stworzyć z wykorzystaniem kolorowych sznurków, gwoździ oraz deski przyciętej do odpowiedniego kształtu przy pomocy wyrzynarki. Jeśli jeszcze niepewnie czujemy się z tym elektronarzędziem, wybrany obrazek możemy namalować farbami do drewna lub wyrzeźbić przy pomocy wiertarko-szlifierki czy urządzenia do grawerowania. Jednym z ostatnich krzyków mody jest stworzenie ekologicznego trofeum, czyli wycięcie lub narysowanie głowy jelenia. Aby uzyskać ciekawy obrazek na ścianę, powinniśmy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

materiały partnera

Odwiedź WP na Insta

Ozdoby z drewna do ogrodu

Ozdoby DIY z drewna będą pasować również do ogrodu. Pamiętajmy tylko, aby zabezpieczyć je przy pomocy farb, bejc lub lakierów, chroniących przed wilgocią i słońcem. W przeciwnym razie nie posłużą nam zbyt długo. Oto kilka pomysłów, które sprawdzą się w każdym ogrodzie:

• drewniane kwietniki z palet
Z drewna możemy wykonać różnego rodzaju kwietniki. Najprostsze będą z pomalowanych palet. Tak naprawdę wystarczy tylko przetrzeć je szlifierką, pomalować i odpowiednio ustawić. Odwrócone na drugą stronę i postawione w poziomie stworzą półkę pod doniczki. Potrzebować będziemy jeszcze kilku deseczek, które przybijemy od spodu. Następnie w powstałe rynienki możemy wstawić doniczki lub przykryć je folią ogrodniczą i nasypać ziemi.

Zrób to sam – zabawki z drewna

Zabawki z drewna zyskują popularność i stają się alternatywą dla tych wykonanych z kolorowego plastiku. Spróbujmy zrobić je samodzielnie. Oto kilka pomysłów, które pokochają twoje dzieci:

• figurki zwierzątek
Przy pomocy wyrzynarki marki Parkside możemy wycinać w drewnie dowolne kształty. Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie figurek zwierzątek leśnych lub z farmy (może później pokusimy się o zbudowanie dla nich domku?).

materiały partnera

Odwiedź WP na Insta

• drewniane puzzle do nauki liczenia
Do wykonania puzzli potrzebować będziemy sklejki lub cienkiej, prostokątnej deski. Należy podzielić ją na równe kwadraty lub prostokąty, a następnie narysować „języczki” łączące puzzle. Elementy najlepiej wyciąć wyrzynarką, a następnie przetrzeć papierem ściernym. Na 1/2 puzzli farbami powinniśmy narysować cyfry od 1 do 10, a na kolejnej połowie odpowiadającą im ilość, np. serduszek, jabłek, gwiazdek itp.

• literki do nauki czytania i pisania
Alfabet możemy wykonać w podobny sposób, co puzzle. Potrzebna nam będzie pilarka, którą wykonamy precyzyjne proste cięcia. Musimy wyciąć tyle kwadratów, ile liter chcemy wykonać. Następnie na każdej małej deseczce grawerujemy literę (pisaną, nie wersaliki, aby dziecko uczyło się, jak je zapisywać). Na odwrocie możemy narysować obrazki dedykowane literom.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMWT – czyli jak zastąpić niebezpieczny ołów w fotowoltaice
Następny artykułUtrudnienia przy Arenie. Trwają badania górników