A A+ A++

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencję: „Co dalej z Funduszem Kościelnym? Funkcjonowanie systemu opartego na dobrowolnym odpisie podatkowym na Kościoły i inne związki wyznaniowe w wybranych krajach Europy” – która odbędzie się we wtorek 13 lutego w godz. 13 – 14. 15 w sali nr 16 Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Eksperci zaprezentują nowoczesne rozwiązania z tej sferze w krajach o ugruntowanej demokracji.

W związku z rozpoczęciem prac zmierzających do likwidacji Funduszu Kościelnego i potrzebą zastąpienia go innym rozwiązaniem finansowego wspomagania Kościołów i innych związków wyznaniowych, zaproszeni eksperci przedstawią funkcjonujące w Europie systemy oparte na dobrowolnej asygnacie podatkowej na rzecz Kościołów. Przy okazji poszukiwać będą najbardziej adekwatnych rozwiązań w tym zakresie w warunkach polskich. Zaprezentują też obowiązujące w polskim systemie konstytucyjno-prawnym zasady dochodzenia do rozwiązań ustawodawczych regulujących kwestie dotyczące poszczególnych związków wyznaniowych.

W konferencji uczestniczyć będą:

Bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski: Wprowadzenie

Dr Łukasz Bernaciński, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego: Czym jest asygnata podatkowa w odróżnieniu od podatku kościelnego. Funkcjonowanie dobrowolnych odpisów podatkowych na Kościoły w Hiszpanii i na Węgrzech.

Ks. Piotr Stanisz, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL: Może: Otto per mille: włoska asygnata podatkowa na Kościoły i inne związki wyznaniowe.

Dr Marcin Burzec, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL: 1,5% podatku na o.p.p. jako ewentualny wzorzec dla przyszłego odpisu na Kościoły i inne związki wyznaniowe.

„Jaki model wydaje się najbardziej adekwatny do warunków polskich?” –  dyskusja pomiędzy prelegentami.

Odpowiedzi na pytania dziennikarzy, indywidualne wywiady.

Prowadzenie: Marcin Przeciszewski, KAI

ZAPRASZAMY!

UWAGA:
Zgłoszenia, zawierające imię i nazwisko oraz nazwę redakcji prosimy przesyłać na adres [email protected] do dnia 13 lutego (wtorek) do godz. 10.00.

Przewidziana jest także transmisja na kanale YouTube Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗемлю накриває магнітна буря червоного рівня. Чим вона небезпечна
Następny artykułAbp Depo na Dzień Chorego: cierpienie jest wołaniem o Zbawiciela