A A+ A++

W Polsce trwa trzeci lockdown, na trzy spusty zamknięte są instytucje kultury, a wiele wskazuje na to, że obostrzenia mogą być jeszcze przedłużone. Wielu organizatorów i organizatorek, aby nie ryzykować zdrowia i życia uczestników oraz konieczności odwoływania zaplanowanych przez siebie wydarzeń, zdecydowało się na przeniesienie ich do sieci.  

Pod znakiem zapytania są wydarzenia zaplanowane na maj, szczególnie te przyciągające dziesiątki tysięcy uczestników i uczestniczek. Nie wiadomo, w jakiej formule i na jakich zasadach się odbędą.

Jednym z takich wydarzeń jest odbywająca się w całej Polsce Europejska Noc Muzeów, która w zeszłym roku z powodu pandemii odbyła się online.

Noc Muzeów 2021 w Trójmieście  

Jak będzie w tym roku? 

– Rozmowy z przedstawicielami i przedstawicielkami instytucji kultury trwają kolejny miesiąc. W czasie wirtualnych spotkań opracowywaliśmy kilka scenariuszy – mówi Marta Szadowiak, od lat odpowiedzialna za promocję i komunikację projektu. – Pierwszy zakładał całkowite odwołanie wydarzenia, drugi zakładał otwieranie się muzeów i instytucji, a trzeci – zorganizowanie wydarzenia w reżimie sanitarnym, w taki sposób, by uniknąć kolejek.  

Decyzja o formie wydarzenia, z pełnym poszanowaniem obostrzeń i przestrzeganiem warunków epidemicznych, zapadła przed Świętami Wielkanocnymi. 

– Podjęliśmy decyzję, że zamiast jednej nocy muzea będzie można zwiedzać w weekend (15-16 maja), w ciągu dnia i wieczorem, bezpłatnie lub kupując bilet za symboliczną złotówkę. Wszystko po to, aby rozłożyć ruch – tłumaczy Szadowiak. – Muzea przygotowują także działania online, dla osób, które w ten sposób będą uczestniczyć w weekendzie muzeów. W wypadku zamknięcia instytucji kultury wydarzenie odbędzie się tylko wirtualnie. 

Obchody w cieniu pandemii

Obchody weekendu muzeów mają być też skromniejsze niż w latach poprzednich. – Instytucje kultury mają ograniczone budżety, nie zarabiają na siebie i nie wiadomo, jaka będzie sytuacja do maja. Podejmują wysiłki, aby oferta była interesująca, niezależnie od trudności związanych z sytuacją pandemiczną – odpowiada Szadowiak.  

W tym roku Europejska Noc Muzeów przypada na 15 maja. Kilka dni później, 18 maja, przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów i Dzień Muzealnika, który dał początek nocnemu, muzealnemu świętu przed laty. 

Szadowiak: – To daje kolejny kontekst naszemu wydarzeniu. Wiele muzeów chce pokazać, że niezależnie od tego, czy instytucje są otwarte czy zamknięte, ich pracownicy działają. Instytucje chcą pokazać, że robią wszystko, co jest dozwolone w granicach prawa i zdrowego rozsądku.  

Koordynatorzy pomorskiej Europejskiej Nocy Muzeów, którą spaja Instytut Kultury Miejskiej, jeszcze nie mają pełnych deklaracji, kto weźmie udział w akcji. Do 15 kwietnia instytucje zgłaszają formę i chęć udziału w Nocy Muzeów.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSony szuka szefa segmentu mobilnego. Firma zamierza dostarczać IP od PlayStation Studios na smartfony
Następny artykułWIOSENNY RELAKS NAD JEZIOREM DRWĘCKIM W OSTRÓDZIE (VIDEO FILM!)