A A+ A++

Jak wykazali specjaliści z uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja), dzięki zastąpieniu płynu irygacyjnego o temperaturze pokojowej płynem o temperaturze ciała można zmniejszyć o połowę liczbę powtórnych operacji z powodu krwawienia wewnątrz czaszki.

Krwawienie pomiędzy czaszką a mózgiem (krwotok podtwardówkowy, prowadzący do powstania uciskającego mózg krwiaka) dotyczy głównie osób starszych i pojawia się najczęściej po stosunkowo lekkim urazie głowy. Może dochodzić do gromadzenia się płynu zapalnego zmieszanego z krwią, a w konsekwencji – obrzęku i ucisku na mózg. Gromadzenie się płynu może trwać bardzo długo – tygodniami, a nawet miesiącami. Objawy cały czas narastają: uporczywy ból głowy, dezorientacja, osłabienie po jednej stronie ciała, problemy z równowagą, zaburzenia świadomości.

Jak podaje “Journal of Neurosurgery”, krwiak nadtwardówkowy powstaje w wyniku powikłań w przypadku 1–3 proc. wszystkich urazów czaszkowo-mózgowych i około 10 proc ciężkich urazów. Tylko w USA ma miejsce około 10 milionów urazów czaszkowo-mózgowych rocznie, z czego 20 proc. to urazy określane jako ciężkie.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpenAI wyszkoliło sztuczną inteligencję za pomocą 70 tys. godzin wideo z rozgrywki w Minecraft
Następny artykułW SP4 podsumowano konkurs „Nie czas na nudę”