A A+ A++

W życiu każdego właściciela czworonoga może nastąpić moment w którym jego pupilka zajdzie w ciążę. Może być to efekt zaplanowanej decyzji, bądź dzieło przypadku zwieńczające, brzemienne w skutkach, parkowe amory. Jeśli nastąpi którykolwiek ze wspomnianych scenariuszy warto uzbroić się w podstawową wiedzę gwarantującą, że cała historia zakończy się szczęśliwie.

Kiedy suczka może zajść w ciążę?

Samica może zajść w ciążę w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej, co następuje zazwyczaj między 7. a 12. miesiącem życia, jednak dla niektórych ras (w szczególności większych psów) czas ten może sięgnąć nawet 24 miesięcy. Zaczyna występować wtedy tak zwana cieczka, w tym momencie, teoretycznie, suczka jest gotowa do zajścia w ciążę, jednak by mieć pewność, że wszystko skończy się dobrze, a szczeniaki będą zdrowe zaleca się zaczekać minimum do wystąpienia drugiej, lub nawet trzeciej cieczki.

Ciąża u psa – ile trwa?

W normalnych warunkach psia ciąża trwa około 58-63 dni, czyli mniej więcej dwa miesiące. Po tym czasie na świat powinny przyjść w pełni rozwinięte i zdrowe szczenięta. Jeśli ciąża była nieplanowana najpewniejszymi objawami ją potwierdzającymi jest stopniowe powiększanie się dolnej części brzucha suczki i zauważalnie widoczne nabrzmienie sutków. By uzyskać sto procent pewności należy jednak zawsze zgłosić się do lekarza weterynarii, by ten przeprowadził zabieg USG.

Więcej o tym, ile trwa ciąża u psa dowiesz się z artykułu: https://zwierzaki.pl/ile-trwa-ciaza-u-psa

Przebieg ciąży i opieki nad zwierzęciem

Suczka w ciąży powinna zostać otoczona przez nas specjalną uwagą. Jest to dla jej organizmu bardzo wymagający i obciążający czas. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę, pies nie może wtedy przyjmować nadmiernych ilości pokarmów, otyłość może zagrozić młodym, jednocześnie ważne jest by przypadkowo nie popaść w skrajność i nie doprowadzić do niedożywienia. W drugim miesiącu, gdy młode zaczynają już przypominać coraz lepiej rozwinięte szczeniaki warto zaopatrzyć się w specjalne psie karmy skomponowane specjalnie dla suczek w ciąży.

Aktywność fizyczna dobrze wpłynie na psa, jednak zachowajmy w niej umiar. Krótki spacer po okolicy to świetny pomysł, dzięki któremu zwierzak pozostanie w dobrej kondycji i formie, z kolei wielokilometrowa piesza wycieczka po lesie będzie dla psiaka nazbyt stresująca, a nadmierne przemęczenie może być naprawdę szkodliwe.

Podczas całego przebiegu ciąży powinniśmy być w kontakcie z weterynarzem, w razie różnych komplikacji umożliwi nam to szybki dostęp do pomocy. Szczegółowy termin porodu również będzie możliwy do ustalenia wyłącznie poprzez konsultację ze specjalistą.

Przygotowania do porodu

Pora przygotować miejsce w którym szczenięta przyjdą na świat. Wybór odpowiedniej lokacji jest bardzo ważny, przygotowania powinniśmy zacząć mniej więcej na dwa tygodnie przed planowaną datą porodu. Powinno być to miejsce ciepłe i wygodne, nasza pupilka powinna czuć się w nim komfortowo, w końcu to właśnie tam na świat przyjdzie jej potomstwo, miejsca takie powinno robić dobre wrażenie i zapewnić całej rodzinie poczucie bezpieczeństwa. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę, ponieważ nowo narodzone szczeniaki nie są jeszcze przystosowane do niskich temperatur.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze gromadka wesołych szczeniąt powinna ujrzeć świat gdzieś pomiędzy 6. a 9. tygodniem ciąży.

Podsumowanie

Jak widać ciąża u psa to proces dość skomplikowany, jednak nie tak straszny jak mogło wydawać się na początku. Jako właściciel bierzemy na swoje barki odpowiedzialność za szczęśliwe zakończenie całego cyklu. Okazuje się jednak, że determinacja, sumienność, a przede wszystkim wielkie pokłady miłości w stosunku do naszego ukochanego psiaka mogą zdziałać cuda; i to właśnie dzięki nim na świat będzie mogło przyjść nowe pokolenie wesołych i kochających psów.

Mimo wszystko warto po raz kolejny podkreślić, że nawet najszczersze chęci nie zawsze wystarczą, dlatego właśnie nie możemy zapominać o profesjonalnej pomocy, której w razie wszelkich komplikacji udzieli nam wyłącznie lekarz weterynarii. Dlatego przez te dwa miesiące numer do niego powinien być zapisany gdzieś na szczycie naszej listy kontaktów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBranża budowlana w kryzysie klimatycznym
Następny artykułWrocławski projekt naukowy na zaktualizowanej liście dofinansowanych badań