A A+ A++

Podczas konferencji Fundacji Court Watch wspomniał pan, że transmitowanie rozpraw w internecie miałoby duże walory edukacyjne. Jakie?

Większość obywateli na co dzień nie ma kontaktu z salą sądową. Jeśli już znajdą się w sądzie, często jest to dla nich sytuacja stresująca i niekomfortowa, bo nie wiedzą, jak wygląda posiedzenie sądu. Dzięki ułatwieniu dostępu do posiedzeń w sieci wzrośnie wiedza obywateli o tym, jak wygląda posiedzenie, jak należy zachowywać się w stosunku do sądu czy stron, jak wyglądają zeznania świadków, jaki wyrok sąd wydaje, jakie przedstawia ustne motywy itd. Myślę również, że to dobra lekcja, pokazująca oblicze wymiaru sprawiedliwości, nie takie jak w filmach, tylko w rzeczywistości.

zobacz także:

A nie obawia się pan, że wystąpienia pełnomocników zamienią się w show dla potencjalnych przyszłych klientów oglądających transmisję?

Myślę, że są to obawy na wyrost. Można przypuszczać, że takie wystąpienia będą miały pewną wartość marketingową, ale obecnie też taki „show” się odbywa i pełnomocnicy często występują publicznie również przy innych okazjach, prezentując swoje zdanie często w sposób bardzo dosadny i ekspresyjny. Na rozprawie przewodniczący może pilnować porządku i trochę takie zapędy hamować. Wybór pełnomocnika opiera się na innych czynnikach. Zwykle jest poparty opiniami innych klientów i pozycją rynkową pełnomocnika.

Można uczyć się argumentacji z pism procesowych czy uzasadnień wyroków, ale chyba mało jest materiałów, które pokazywałyby, jak dobrze przemawiać w sądzie?

To też może być duża korzyść dla aplikantów, którzy mogliby obserwować starszych kolegów. Dziś trudno poświęcić cały dzień na obserwację posiedzeń w sądzie, ale znaleźć chwilę, by obejrzeć rozprawę transmitowaną w internecie, może być łatwiej.

Udział w posiedzeniu w formie zdalnej różni się jednak od tego tradycyjnego, trzeba będzie dodatkowych szkoleń dla pełnomocników, jeśli ta forma się upowszechni?

Przypuszczam, że grupa pełnomocników będzie potrzebowała wsparcia, ale na to jesteśmy również gotowi jako samorząd. Opanowanie konkretnych narzędzi do prowa … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkorzystaj z dofinansowania
Następny artykułGmina Sanok. Dofinansowanie z Województwa Podkarpackiego